Svátek má: Ondřej

Regiony

Velikost textu:

Srážky se zvěří na jižní Moravě. Nejhorší úsek? Za Břeclaví

Srážky se zvěří na jižní Moravě. Nejhorší úsek? Za Břeclaví

V Jihomoravském kraji došlo v období mezi dubnem a zářím letošního roku ke 133 střetům vozidel se zvěří. V meziročním srovnání se v kraji četnost srážek se zvěří snížila.

Ilustrační foto
23. října 2021 - 11:00

Společně s tím, jak se covidová pandemie letos v Česku stabilizovala, se vrátila auta na české silnice. Pomalu ale jistě tak začínají růst i počty srážek se zvěří. To řadí Jihomoravský kraj z pohledu statistiky mezi ty nejbezpečnější v republice.

V porovnání s ostatními kraji je na jižní Moravě také významně podprůměrná četnost těchto srážek. To znamená, že s ohledem na délku silniční sítě v kraji došlo k menšímu počtu srážek se zvěří než ve zbytku republiky.

V Jihomoravském kraji došlo průměrně k jedné srážce se zvěří každého 33,5 kilometru, zatímco průměr Česka (bez údajů z Jihočeského a Plzeňského kraje, které srážky se zvěří neevidují standardizovaným způsobem) jej edna srážka každých 6 kilometrů.

Policejní statistiky na jižní Moravě evidují za sledované období významně méně srážek se zvěří než na sousední Vysočině (1029) nebo v Olomouckém kraji (642).

V Jihomoravském kraji je srážka se zvěří průměrně každých 6 kilometrů

Škoda na zdraví, životě a majetku způsobená srážkami se zvěří je podle SRNA indexu v Jihomoravském kraji ve srovnání se zbytkem republiky také výrazně podprůměrná – v přepočtu činí 1 734 korun na kilometr. Celková škoda v rámci kraje pak činí 7 718 135 korun.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: SRNA index)