Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

Štafeta Nočních běhů pro Světlušku míří do Brna

Štafeta Nočních běhů pro Světlušku míří do Brna

Světluška, projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, už letos v rámci svých tradičních Nočních běhů na pomoc nevidomým a slabozrakým odstartovala v Plzni, Ostravě a Jihlavě.

Z plakátu k akci
2. května 2023 - 11:00

Další město, které běžci s čelovkami rozsvítí, bude Brno, kde se běh uskuteční 4. května ve 21.00 na Špilberku. Registrace na místě bude probíhat už od 19.00. Součástí 500korunové vstupenky je pro každého účastníka sportovní vak v kombinaci buď s čepicí, nebo čelovkou. Motto letošního běhu návštěvníky láká výzvou „Vzhůru na oběžnou dráhu Nočního běhu pro Světlušku“. Tematicky proto běhy doplní nejen hvězdné hudební vystoupení písničkáře Michala Horáka, ale i doprovodný program pro běžce ve spolupráci s Tomášem Bubákem – mistrem České republiky a Evropy v yoyování. Na běhu se poprvé objeví také světluščí osvětové stánky. Registrace na běhy jsou spuštěny na www.behprosvetlusku.cz.

Hvězdné obíhání v Brně


Součástí kampaně s vesmírným mottem „Vzhůru na oběžnou dráhu Nočního běhu pro Světlušku“ jsou letos videopozvánky s Bárou Polákovou, Janem Hájkem a Naomi Adachi. O doprovodný program, který jde s mottem ruku v ruce, se letos postará Tomáš Bubák, kterému bude symbolicky běhat a létat yoyo na provázku. Účastníci se budou také moci vyfotit s maskotem letošní sezóny – světluščím astronautem. Brněnské běžce čeká hudební rytmické rozproudění v podání písničkáře Michala Horáka. O další hudební doprovod se postará Dj Schaff. Celým večerem provedou moderátoři Jarka Vykoupilová a Jiří Kokmotos, kteří ke dvacetiletému výročí Světlušky připomenou historické milníky jak Nočního běhu, tak Světlušky samotné.

Na každém z běhů bude možnost přihlásit se jako dobrovolný trasér či vyzkoušet na světluščích stáncích pomůcky pro zrakově hendikepované, simulované zrakové vady a smyslové hry i sportovní vybavení. „Světluška si spolu s Českým paralympijským výborem vzala za cíl, že do dvou let vybuduje databázi proškolených trasérů a průvodců pro zrakově hendikepované sportovce. Na každém z běhů proto využijeme příležitost oslovit běžce, kteří s posláním Světlušky souzní, a nabídneme možnost stát se trasérem třeba pro nevidomého běžeckého lyžaře nebo pilotem pro tandemového cyklistu,“ vysvětluje propojení světluščích aktivit Gabriela Drastichová.

Na výběr bude i letos z kratšího (3 km), nebo delšího (6 km) okruhu. Není přitom nutné běhat, trasu lze klidně jen projít. Vítáni jsou zájemci všech věkových kategorií, kteří chtějí podpořit dobrou věc. Registrovat se mohou také firmy, které podpoří své zaměstnance ve sportovních aktivitách, a navíc udělají dvojnásobnou radost. Do běhu se opět zapojí zrakově postižení sportovci, které Světluška již 20 let podporuje v aktivním životě.O Světlušce
Světluška je dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který pomáhá těžce zrakově postiženým. Už od roku 2003 se Světluška snaží dělat radost hned dvakrát, a to jak nepřetržitou finanční pomocí zrakově postiženým, tak pořádáním osvětových a zážitkových aktivit pro všechny dárce. Shromážděné finanční prostředky do sbírky Světluška rozděluje celoročně nevidomým a slabozrakým žadatelům bez ohledu na věk. Více na www.svetluska.net.

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:svetluska)Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: