Svátek má: Jarmil

Regiony

Velikost textu:

Sté narozeniny znojemského gymnázia se povedly

Sté narozeniny znojemského gymnázia se povedly

Ve dnech 11. – 12.října 2019 proběhly oslavy 100.výročí založení českého gymnázia ve Znojmě.

U příležitosti oslav prošel městem průvod
22. října 2019 - 11:00

K narozeninám přišla poblahopřát řada významných hostů, vnučka prvního ředitele gymnázia Anna Polesná, radní pro školství Jihomoravského kraje Jana Pejchalová, za město Znojmo místostarosta Jan Blaha. Za dobu sta let prošlo gymnáziem téměř 10 000 absolventů, které učilo téměř 400 učitelů.
 
 Lupénka není jenom onemocnění kůže 

Studenti a učitelé Gymnázia Dr. Karla Polesného nejprve v pátek 11. 10. prošli v různých kostýmech městem. Asi 600členný průvod ztvárnil jednotlivá desetiletí během období 1919 – 2019. Chyběla pouze válečná léta, kdy byla škola zavřená.

Průvod zavítal i ke znojemské radnici. Zde předal místostarosta Znojma Jan Blaha řediteli školy Jiřímu Peroutkovi originální list s jedinečnou městskou pečetí. V listu jsou vyzvednuty dosavadní zásluhy vzdělávacího ústavu. Nechybí ani místostarostovo přání do budoucna: „K významnému jubileu přeji tomuto ústavu do dalších let mnoho vynikajících členů profesorského sboru, stejně jako co nejvíce úspěšných studentů - abiturientů, aby i nadále tento slovutný ústav pozvedával vzdělanostní úroveň města Znojma i jeho okolí a jeho absolventi byli úspěšní jak v dalším studiu na univerzitách, tak i v praktickém životě.“

V sobotu 12. října se otevřely brány gymnázia pro veřejnost. Návštěvníci měli možnost okusit slavnostní atmosféru přímo ve škole. V tělocvičně byla připravena akademie, kde se představili studenti v různých tanečních či pěveckých vystoupeních, během nichž si člověk uvědomil, jak důležitá je práce s nadanými studenty. Hosté také mohli zalistovat kronikami, zavzpomínat při pohledu na historické fotografie, na vystavené stuhy maturitních tříd či nahlédnout do učeben samotných.

Vyvrcholením oslav byl galavečer v městském divadle. Představení s výjimečnou a neopakovatelnou atmosférou se skládalo z krátkých scének znázorňujících vývoj výuky a života ve školních lavicích ve třech obdobích (1919-1938, 1945-89, 1989 – současnost). Diváci mohli porovnat, jak se měnily vyučovací pomůcky, také vyučování chemie, tělocviku nebo chování studentů během těchto etap. Vše bylo doprovázeno skvělou živou hudbou.

Vnučka prvního ředitele gymnázia Dr. Karla Polesného, která od svých 5 let žije v USA, se zúčastnila všech částí oslav. Ve svém krátkém proslovu v divadle ocenila velmi vysokou úroveň školy i výkony studentů. Poděkovala řediteli školy Jiřímu Peroutkovi a všem, kdo navazují na odkaz jejího dědečka.

O celé záležitosti informovaly webové stránky města Znojmo.

(vm,Jihomoravskenovinky.cz,foto:Město Znojmo)