Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

Studenti na brněnské FSS stávkují za klima

Studenti na brněnské FSS stávkují za klima

Na mnoha fakultách po celé České republice v  pondělí ráno začala okupační stávka za klima. Podobné akce právě teď probíhají na univerzitách i v zahraničí.

Ze stávky
15. listopadu 2022 - 11:00

Studenti protestují proti nedostatečné ochraně klimatu ze strany vlády, za rychlý konec fosilních paliv, spravedlivou transformaci a větší pomoc lidem zasaženým energetickou krizí. Okupace je symbolická a nijak nenarušuje běžný chod univerzity ani výuku. Okupující studenti a studentky své záměry otevřeně komunikovali předem vedení fakulty.

Na brněnské Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity plánují studenti přespávat až do středečního dopoledne. Děkan Fakulty, prof. Balík, se záměrem studentů nesouhlasí. Vedení navíc dnes ráno uzavřelo atrium budovy, atrium je však v současnosti otevřené a studenti v jeho prostorách zahájili stávku dle původního plánu.

Děkan k času vydání této zprávy nevyloučil, že na studenty zavolá policii.Marek Soška, mluvčí hnutí Univerzity za klima, k tomu řekl: „Protestovat považujeme za svoji akademickou svobodu, i za svoji akademickou zodpovědnost. Právě vědecké poznání nás varuje před ničivými dopady klimatické krize. Je proto přirozené a nutné se z pozic členů a členek akademické obce upozorňovat na nutný konec těžby a spalování fosilních paliv. Chceme rozvíjet diskusi o východiscích z krize. I když se děkan Fakulty postavil proti nám, my nejsme proti Fakultě. Jsme tu jako součást Fakulty, za budoucnost nás všech, za ochranu klimatu, spravedlivou transformaci i větší pomoc těm, kteří jsou současnou situací ohrožení. Původní plán proto neplánujeme nijak měnit a chceme tu přebýt až do středečního odpoledne. Podporuje nás také řada doktorandů i akademiků a akademiček”.  

(rp, jihomoravskenovinky.cz,foto:fss)Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: