Svátek má: Soňa

Regiony

Velikost textu:

Studenti SŠ učí seniory zacházet s chytrými telefony

Studenti SŠ učí seniory zacházet s chytrými telefony

V Brně odstartovaly kurzy, v nichž studenti SŠ učí seniory zacházet s chytrými telefony. Poběží každý měsíc.

Absolventi únorového kurzu
22. února 2020 - 11:00

Pochopit rozdíl mezi wifi a daty, posílat fotky, instalovat aplikace, číst QR kódy… To vše chtějí umět senioři, kteří se účastní Abecedy vzdělávání. Programu České spořitelny, v němž „žáky“ o generace starší seznamují s moderními technologiemi lektoři z řad studentů středních škol. Od září se rozbíhala výuka v Praze a Liberci, nyní se připojili i Brněnští Královéhradečtí. V Jihomoravském kraji je přibližně čtvrt milionu seniorů a mnozí mají dosud z techniky spíše strach než užitek.

Seznámení s moderními technologiemi a výhodami, které přináší, nabízí českým seniorům série třítýdenních výukových bloků s názvem Abeceda vzdělávání. „V úzkém kruhu 5 - 8 účastníků je učíme pracovat s chytrými telefony a tablety, stahovat i používat aplikace,“ vysvětluje David Hubáček, který má v České spořitelně na starosti finanční vzdělávání. „Projekt se rozjíždí od září loňského roku. V současné době je kromě Brna dostupný i seniorům v Praze, Libereckém a Královéhradeckém kraji. Plánujeme Abecedu vzdělávání postupně rozšířit do všech regionů. Podle ohlasů prvních absolventů totiž vidíme, že podobné programy pro tuto věkovou skupinu jsou potřeba,“ dodává.

V České republice jsou bezmála 2 miliony seniorů. Z toho jich je přibližně čtvrt milionu na jižní Moravě, tedy každý pátý obyvatel kraje. Moderní technologie je zastihly v pokročilém věku a pro většinu je velmi těžké k nim najít cestu.

„Mnozí účastníci našich kurzů mají svůj první chytrý telefon a vůbec nevědí, jak jej používat. Netuší, co je to aplikace a ani si třeba neumí vytvořit účet, aby si mohli nějakou stáhnout,“ popisuje David Hubáček.

Generační propast je výhodou. „Měl jsem poměrně šikovnou skupinku, všichni toho dost uměli,“ pochvaluje si Jakub Stískal (16). Student informatiky na Střední průmyslové škole Purkyňova Brno je jedním z mnoha mladých lidí, kteří se do projektu České spořitelny zapojili coby lektoři. „Na kurzu jsme řešili hlavně posílání zpráv, chtěli se naučit vytvářet skupinky v komunikačních aplikacích. Zajímali se i o aplikace obchodních řetězců a jízdní řády. Mnozí se ptali i na fungování mobilních dat – byli zvyklí používat wifi, věděli, že data existují, ale nevěděli, jak si je zřídit a pracovat s nimi,“ doplňuje Jakub.

„Lektor byl hrozně šikovný mladý kluk, rozuměl tomu a všechno hezky vysvětlil. Také mám vnoučata, ale ta tam jen něco rychle naťukají a hned jsou hotová. Jakub byl moc ochotný a na všechno nám dovedl odpovědět, i když jsme byli skoro všichni začátečníci. Přemýšlím, že si kurz zopakuji, protože ještě je pár věcí, které bych se ráda naučila,“ vrací mu pochvalu paní Dagmar Šestáková z Brna.

Její spolužák, pan Vladimír Trávníček, souhlasí. „Na kurzu nás bylo málo, takže lektor na nás měl dostatek času. Vše, co jsme chtěli, nám ukázal a vysvětlil. Na mladého kluka si s tím poradil fakt dobře. Já jsem dostal svůj první chytrý telefon teprve před měsícem a pořád se s ním seznamuji. Na kurzu jsem se naučil opravdu hodně.“

I díky dobré zkušenosti se mnozí absolventi na kurz hlásí opakovaně. První měsíc pochopí základy a rádi by znali ještě víc. „Udělalo mi obrovskou radost, když se na poslední hodině ptali, jestli se mohou přihlásit znovu, aby se naučili další věci. A že si rádi počkají, až kurz povedu zase já,“ přiznává Jakub. „Někteří účastníci naváží se svými školiteli poměrně pevné vztahy. Zůstávají v kontaktu i po skončení kurzu a občas se i dál setkávají,“ potvrzuje David Hubáček nečekané vazby, které v rámci Abecedy vzdělávání vznikají.


Abeceda peněz je aktuálně největší program finančního vzdělávání v ČR, jehož cílem je zvýšit finanční gramotnost žáků základních škol. Program je metodicky připraven profesionálními pedagogy a pod záštitou Ministerstva financí jej realizuje Česká spořitelna pro žáky 2,4 a 9 tříd již na vice než 380 školách po celé ČR. 

Abeceda peněz je postavena na principu zážitkového učení, přizpůsobeného pro jednotlivé věkové skupiny. Druháci se učí hospodařit jako táta s mámou v rodině, čtvrťáci staví vlastní firmy a teenageři v devátých třídách ve strategické PC hře Tajuplná cesta zkouší přežít jako cizinci v Londýně. Účast v Abecedě peněz je pro školy i žáky zcela dobrovolná a zdarma. Samotný program na jednotlivých školách realizují profesionální pedagogičtí lektoři s podporou více než 230 dobrovolníků z řad zaměstnanců regionálních poboček České spořitelny.

Novinkou je rozšíření Abecedy peněz o kurzy pro seniory. V nich se učí ovládat chytré mobily a tablety a bezpečně se pohybovat v online prostředí.

Jihomoravskenovinky.cz informovala Marta Vokurková.
 
(jv,jihomoravskenovinky.cz foto:čs)