Svátek má: Petr

Regiony

Velikost textu:

Svatý Martin letos přijede do Znojma o dva dny dříve

Svatý Martin letos přijede do Znojma o dva dny dříve

V sobotu 9.listopadu se v samotném centru Znojma bude žehnat víno, degustovat i zpívat. Očekává se příjezd svatého Martina na bílém koni.

Bílý kůň přijede do Znojma již v sobotu
6. listopadu 2019 - 11:00

Slavnosti Svatomartinského a mladého vína nabídnou návštěvníkům jedinečnou možnost ochutnat první vzorky svěžích vín z letošní úrody znojemských vinařů.
 
V kostele Nalezení sv. Kříže na Dolní České proběhne v 11:00 hodin slavnostní požehnání Svatomartinskému vínu ročníku 2019. Tento slavnostní akt bude stejně jako v loňském roce svěřen do rukou svatého Martina spolu se znojemským děkanem, Jindřichem Bartošem. Poté budou mít návštěvníci možnost v klášteře dominikánů ochutnat, jaká vína letošní úroda přinesla.

Formou pochůzkové degustace nabídnou vinaři ze znojemské podoblasti nejen mladá vína, ale i další vzorky z jejich produkce. Představí se vinařství Znovín Znojmo, Michal Kacetl, Martin Vajčner, Piálek & Jäger, Lahofer, Hanzel, Simenon, Vinné sklepy Lechovice, Víno Andrusiów, Josef Kořínek, Waldberg a Víno Andrusiów.


Nabídku doplní gastronomické pochoutky a vystoupí také cimbálová muzika Neoveská, která slavnostní atmosféru jen umocní. „Letošní úroda ukazuje, že mladá vína budou velmi aromatická. Stalo se tak díky konečné fázi dozrávání hroznů. Počasí vinařům přálo a díky střídání teplých dnů a chladných nocí dalo vína s vyšší aromatikou. Obecně mohu říci, že Svatomartinská vína budou mimo vyšší aromatiku svěží a ovocitá. Bílá vína s tóny broskví a tropického ovoce, růžová budou mít tóny po višních, drobném bobulovém ovoci, s jemnou smetanovou dochutí. Červená vína nás čekají šťavnatá, výrazně ovocitá po třešních a višních,“ představil František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

Průvod sv. Martina na bílém koni projde historickým centrem města ve dvou časech, a to v 16:00 a 18:00 hodin od kláštera dominikánů.

Slavnosti Svatomartinského a mladého vína pořádá město Znojmo a Znojemská Beseda za podpory Vinařského fondu České republiky. Vstup na akci je zdarma.

O celé věci informovaly webové stránky města Znojmo.

(vm,Jihomoravskenovinky.cz,foto:Město Znojmo)