Svátek má: Matouš

Regiony

Velikost textu:

Světový den ledvin připomene Fakultní nemocnice Brno prevencí

Světový den ledvin připomene Fakultní nemocnice Brno prevencí

Na druhý čtvrtek v měsíci březnu připadá Světový den ledvin. Jeho cílem je zvýšit informovanost zdravotníků a laické veřejnosti o nemocech ledvin, jejich včasné diagnostice a možnostech léčby.

Ilustrační foto
7.březen 2017 - 11:00

V rámci Světového dne ledvin ve čtvrtek 9. března 2017 od 7 do 14 hod. provede Nefrologická ambulance Interní gastroenterologické kliniky Fakultní nemocnice Brno v 6. patře výškové budovy zájemcům bezplatné vyšetření moči, hladiny cukru v krvi a změří krevní tlak. Akci finančně podpořila společnost Fresenius Medical Care.

Letošním tématem jsou ledviny a obezita. V 10 a ve 12 hodin  v 15. patře mohou zájemci zhlédnout ukázku peritoneální (břišní) dialýzy.

Chronické onemocnění ledvin postihuje 10 % populace, a to bez rozdílu věku. Polovina lidí ve věku nad 75 let trpí různě vážným onemocněním ledvin. Chronická onemocnění ledvin v raném stadiu často nemívají žádné příznaky a nezpůsobují potíže. Člověk může ztratit až 90 % funkce ledvin, aniž by měl jakékoliv příznaky.

Postižení ledvin lze zjistit jednoduchým vyšetřením:
  • vyšetření moči na přítomnost bílkoviny, krve
  • vyšetření krve na hladinu kreatininu


Informace o obezitě
Obezita je velmi silným rizikovým faktorem pro rozvoj onemocnění ledvin. V roce 2014 bylo  na celém světě více než 600 milionů dospělých obézních, a z toho 220 milionů děti školního věku. Obezita může vést k onemocnění ledvin, zvýšená  filtrace = větší  zátěž pro ledviny. Obezita také prokazatelně zvyšuje riziko vzniku chronických onemocnění ledvin jako jsou cukrovka,  vysoký krevní tlak a onemocnění srdce.  U obézních pacientů je riziko výskytu chronického onemocnění ledvin  o 83% vyšší.

Dobrou zprávou je, že obezitě lze do značné míry předcházet. Vzdělání a povědomí o rizicích obezity a zdravém životním stylu může výrazně pomoci prevenci obezity a onemocnění ledvin. Lidé s nadváhou mají 2 až 7 krát větší pravděpodobnost vzniku konečného selhání funkce ledvin. Riziko akutního selhání ledvin je u obézních pacientů také vyšší.

V obecné populaci obezita zvyšuje riziko úmrtí a podílí se na mnoha dalších onemocnění. Jsou to například srdeční choroby, diabetes, hypertenze, vysoký cholesterol, obstrukční spánkové apnoe, ztučnění jater, onemocnění žlučníku, osteoarthritis, různé druhy rakoviny, duševní poruchy…

K příznakům chronického onemocnění ledvin v pokročilém stadiu patří:
Otoky kotníků, únava, nevýkonnost, poruchy soustředění, ztráta chuti k jídlu či jiné zažívací potíže. Potíže jsou ale nepříznačné, podobné potíže mohou mít i pacienti s nemocemi jiných orgánů. Na onemocnění ledvin je třeba myslet u všech pacientů nad 50 let, u pacientů s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, srdečním onemocněním a onemocněním ledvin v rodině. Nemoci ledvin se chovají jako tichý zabiják, který je schopen významně narušit kvalitu života.

Osm zlatých pravidel pro zdravé ledviny:
  1. Udržujte se v kondici, buďte aktivní. Dobrá fyzická kondice pomáhá snižovat krevní tlak a tím předcházet vzniku chronického onemocnění ledvin.
  2. Pravidelně si kontrolujte hladinu cukru v krvi - Zhruba u poloviny diabetiků dochází k následnému poškození ledvin, proto je důležité, aby se u nich pravidelně kontrolovala funkce ledvin.
  3. Pravidelně si nechte zkontrolovat tlak - Většina lidí ví, že vysoký tlak může způsobit mrtvici nebo infarkt, ale už tak rozšířené není povědomí o tom, že jde o jednu z nejčastějších selhání ledvin.
  4. Jezte zdravě, hlídejte si váhu - Snížíte tím riziko cukrovky, srdečních onemocnění a dalších dopadů chronického onemocnění ledvin.
  5. Dodržujte pitný režim - Ideální množství přijatých tekutin je individuální, ale většina lékařů se shoduje na optimálním příjmu 1,5 až 2 litry denně.
  6. Nekuřte - Kouření zpomaluje průtok krve ledvinami a tím omezuje jejich správnou funkci. Kouření zároveň zvyšuje pravděpodobnost onemocnění rakoviny ledvin.
  7. Neužívejte pravidelně volně prodejné léky proti bolesti - Běžně dostupné nesteroidní a protizánětlivé léky, jako např. Ibuprofen, při dlouhodobém pravidelném užívání poškozují ledviny.
  8. Choďte pravidelně na zdravotní prohlídky - Nechte si vyšetřit ledviny, pokud máte jeden nebo více „vysoce rizikových“ faktorů jako jsou cukrovka, hypertenze, obezita nebo výskyt ledvinných chorob v rodině.
Jihomoravskenovinky.cz informoval Mgr. Pavel Žára, M. A. , tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Brno.

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:fnbrno)