Svátek má: Karolína

Regiony

Velikost textu:

Technické muzeum v Brně se promění na sportovní stadion

Technické muzeum v Brně se promění na sportovní stadion

Počátky sportu v Brně: výstava, díky které se část Technického muzea v Brně promění na sportovní stadion.

Výstava
22. května 2019 - 11:00

Technické muzeum v Brně připravuje výstavu o historii i současnosti brněnského sportování. Výstavní prostory promění na atletickou dráhu sportovního stadionu – nejen díky tomu bude mít návštěvník možnost zažít jedinečnou atmosféru. Tento dojem by měl zabezpečit i speciální celoplošný polep.

Počátky sportování v našem městě sahají více než 150 let zpátky. Zpočátku se mu věnovala aristokracie či  nadšenci. V roce 1847 vznikla Stavovská akademie moravská a o něco později byl založený například první veslařský klub Brünner Ruderverein. V roce 1869 se v brněnských Lužánkách na trati dlouhé 560 m konal vůbec první cyklistický závod v celé monarchii. 

Zájem o sport stoupal a v polovině 19. století začínaly vznikat oficiální sportovní spolky. Jedním z nich byla například i tělovýchovná jednota Sokol. Cílem výstavy v Technickém muzeu v Brně je připomenout tyto sportovní události, které se odehrály již před 150 lety, rovněž však ukázat vývoj technologií při tvorbě sportovního náčiní, či ukázat návštěvníkům, jak se sportovalo kdysi a jak dnes.

Veslování, cyklistika, motorismus a šerm – to jsou čtyři nosná témata připravované výstavy, kterou Technické muzeum v Brně otevře pro veřejnost už za týden, v úterý 28. 5. 2019. „Tyto čtyři sporty jsme si vybrali zejména proto, že chceme prostřednictvím výstavy návštěvníkům ukázat, jak sporty v našem městě vznikaly, ale zároveň poodhalit i méně známou stránku, a to výrobu a vývoj - vybrali jsme proto sporty, které se speciálně váží k technice,“ přibližuje charakter výstavy kurátor Petr Nekuža.

Technické muzeum v Brně už minulý týden pověsilo do vzduchu ve své největší, centrální části budovy 12,5 metrovou nepárovou plátovou čtyřveslici z roku 1920, jejíž technické parametry mohou návštěvníci obdivovat z každého patra muzea. Samotná výstava se pak nachází na třetím poschodí, kde jsou vystavené nejen historické kousky. K vidění bude například originální skif olympioničky Mirky Topinkové Knapkové, se kterým brněnská rodačka vybojovala na Letních olympijských hrách v roce 2012 tu nejvyšší příčku. Nejen skif, ale i její zlatá medaile z Londýna 2012 bude k vidění v prostorách výstavy. Návštěvníci muzea budou také moci nahlédnout do speciální dílny, ve které kdysi veslice vyráběl stolař či tesař.

„Neméně důležitým sportem, který představíme během výstavy, je i cyklistika, která byla jedním z nejstarších sportů v Brně vůbec, a jejíž obliba přetrvává mezi lidmi ve velkém dodnes,“ říká Petr Nekuža. Návštěvníci výstavy si budou moci prohlédnout její historický vývoj od prvního dřevěného odrážedla „Draisina“ až po současná závodní kola. Vystavena bude sbírka kol z doby kolem roku  1920, nebude chybět ani legedární Favorit či sportovní kolo zn. BRUNA, vyrobené první moravskou továrnou na bicykly v Brně.

Dalším sportem výstavy Počátky sportu v Brně bude motorismus, který je jednou z domén Technického muzea v Brně. Věnovaná je mu zde i samostatná expozice „Brno na dvou kolech“, zabývající se historií Grand Prix a Masarykova okruhu.

„Právě historie a předcházející udalosti, které přispěly ke vzniku Masarykova okruhu, budou jedním z témat výstavy. Ještě před ní se však zaměříme na jednu z nejstarších forem motorismu v Brně, a to populární závod do vrchu Brno – Soběšice. Vhodná trať pro tuto jízdu se v okolí Brna hledala dlouho, až konečně byla nalezena okresní silnice z Králova Pole do Soběšic. Tradice jízdy do vrchu zachovávají brněnští nadšenci dodnes, i v tom je proto unikátní. A nebylo by to opravdové technické muzeum, kdyby v něm nebyly k nalezení i historické motocykly,“ dodává Petr Nekuža.

Čtveřici sportů v Technickém muzeu v Brně uzavírá poměrně odlišný typ sportování – šerm. Šerm už v roce 1847 vyučovala na našem území Stavovská akademie. Výstava zobrazí tento sport od jeho aristokratického způsobu až po ten sportovní, vybavený elektrickým zaznamenávaním zásahu. Návštěvníci si také budou moci vyzkoušet dobovou šermířskou helmu a pomocí vizualizace i „šermířský souboj“.Výstavu doplní historické i současné filmové ukázky, rozhovory s pamětníky i současnými sportovci, děti si budou moci zasoutěžit díky samoobslužným hracím stanovištím, poznávat budou legendární české sportovce nebo hádat, k jakému sportu slouží sportovní náčiní. Díky spolupráci s Fakultou sportovních studií Masarykovy univerzity budou mít příchozí možnost navštívit i malou „biometrickou laboratoř“, kde si budou moci sami změřit procento svalové hmoty či tělesného tuku.

A jelikož výstava sportu musí být taktéž o sportování reálném, organizátoři umístili do výstavy i několik sportovních stanovišť – trenažérů, na kterých si návštěvníci otestují svojí fyzickou zdatnost. Připravena je například simulace stoupání na kole, díky které si budou moci zájemci zajet část etapy Tour de France, či se virtuálně projet na kole brněnskými ulicemi. Cyklistické trenažéry budou k dispozici díky organizaci Cesta za snem, z.s., a to i pro tělesně postižené návštěvníky, kteří si také budou moci během výstavy změřit svoje síly.

Výstavu s názvem Počátky sportu v Brně otevře Technické muzeum v Brně pro veřejnost 28. 5., lidé ji budou moci navštívit do 14. 10. 2019.

Jihomoravskenovinky.cz informovala Zuzana Betáková za Technické muzeum v Brně.

(jv,jihomoravskenovinky.cz foto:muz)