Svátek má: Tamara

Regiony

Velikost textu:

Tip na "jaderný" výlet do Brna

Tip na "jaderný" výlet do Brna

Jak se rodí jaderní profesionálové aneb první Dny otevřených dveří speciálního školicího střediska v Brně . ČEZ poprvé zpřístupní Centrum přípravy personálu pro pracovníky jaderných elektráren.

Ilustrační foto
22. května 2023 - 11:00

Historicky první Dny otevřených dveří jsou určené pro školáky, studenty i veřejnost. Zatímco všechny termíny pro školy už jsou zarezervované, zájemci z řad veřejnosti mohou tyto standardně nepřístupné prostory poprvé v historii navštívit v pátek 26. května od 13 hodin a v sobotu 27. května v průběhu celého dne. Z důvodu omezené kapacity je nutné se předem zaregistrovat.

S rozvojem jaderné energetiky stoupá zájem o práci v obou našich jaderných elektrárnách v Dukovanech a Temelíně. Na počátku každého nástupu nového pracovníka je odborný výcvik ve speciálním školicím centru, které se nachází v Brně. Délka studia se liší podle charakteru a náročnosti vykonávané činnosti od jednoho týdne až po několik měsíců. „Nejdéle zde informace o technologii a provozu jaderných elektráren vstřebávají budoucí operátoři a operátorky blokových dozoren. Jejich příprava, zahrnující pobyt v Centru přípravy personálu doplněná o stáže v jaderných elektrárnách a výcvik na plnorozsahovém simulátoru, zabere skoro dva roky. V moderním prostředí školícího centra se využívá nejmodernější didaktická technika a 3D modely výrobního zařízení jaderných elektráren,“ prozradil Roman Diviš, vedoucí útvaru základní příprava jaderných elektráren.

Školicí středisko pro pracovníky jaderných elektráren bylo otevřeno v roce 1981 a letos poprvé má veřejnost jedinečnou možnost podívat se, jak se ze studentů a absolventů stávají jaderní odborníci. Pro návštěvníky si energetici v rámci 90minutového programu připravili interaktivní představení prostor školicího centra přípravy personálu, setkání s výcvikovými inženýry, ochutnávku psychotestů a ukázky 3D modelů výrobních zařízení. Na závěr se návštěvníci mohou prostřednictvím virtuálních brýlí přenést přímo do jedné z jaderných elektráren v Dukovanech nebo Temelíně.Jak se přihlásit?

Zájemci o prohlídku najdou všechny potřebné informace na www.cez.cz/dodbrno. Návštěvníci z řad veřejnosti se mohou registrovat přes připravený elektronický formulář, kde si vyberou čas prohlídky a vyplní všechny požadované údaje. Kapacita skupiny je omezena počtem 30 osob.

Jihomoravskenovinky.cz informoval Vladislav Sobol, mluvčí Skupiny ČEZ.

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:cez)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%