Svátek má: Radim

Regiony

Velikost textu:

Tmavomodrý festival oslaví 30.výročí: Vstupte do světa nevidomých

Tmavomodrý festival oslaví 30.výročí: Vstupte do světa nevidomých

Tmavomodrý festival nevidomých a slabozrakých dětí a mládeže dospěl k úctyhodnému jubileu. Nápad dát jim příležitost k sebeuplatnění, růstu osobnosti a zdravému sebevědomí přišel už v roce 1989.

Ilustrační foto
5. května 2019 - 11:00

Z původně hudební přehlídky zrakově handicapovaných dětí se stal několikadenní mezinárodní festival, který umožňuje nejen setkávání v rámci komunity, ale také přibližuje „tmavomodrou“ realitu širší veřejnosti.

„Matkou“ festivalu je brněnská oční lékařka Zdenka Kafková, jež našla stěžejní spolupracovnici v Šárce Tryhukové († 2017) z tehdejšího TIC BRNO, který od té chvíle převzal zodpovědnost za organizaci na svá bedra. Společně tvořily srdce přípravné skupiny, díky níž letos může Tmavomodrý festival oslavit 30. výročí. Další klíčovou osobností za festivalem je Hana Bubeníčková z Tyflocentra, které doplňuje festival o doprovodný program technického rázu. Vedle vodících psů jsou to dnes právě technologie, které usnadňují život zrakově handicapovaným. Z této synergie postupně vyplynul formát události, který se skládá z hudební přehlídky nevidomých a slabozrakých muzikantů, odborných seminářů pojednávajících o životních výzvách nevidomých a slabozrakých,technologickém vývoji v oboru a zážitkového dne pro širokou veřejnost, kde dochází k propojování obou komunit.  Letos jsou čtyři tmavomodré dny rozděleny na veřejný čtvrtek a pátek, v sobotu a neděli už program počítá jen s nevidomými a slabozrakými. Festival najde své letošní místo na Kraví hoře, i když si příležitostně odskočí i do centra. Návštěvníci se můžou těšit na workshopy, hudební přehlídku, konferenci, benefiční koncert a vrcholnou zábavu slibuje tančírek pod hvězdným nebem s Malalatou. Zároveň to bude historicky poslední příležitost zajít „na kafe“ do kavárny POTMĚ, která následně plánuje ukončit svůj provoz.

Jihomoravskenovinky.cz informoval Jan Gerych, TIC BRNO, příspěvková organizace.

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:tmavomodry.cz.)