Svátek má: Albína

Regiony

Velikost textu:

U příležitosti výročí Remkova letu se v Brně rojili Kosmonauti

U příležitosti výročí Remkova letu se v Brně rojili Kosmonauti

Desítka kosmonautů z devíti zemí přijela ve středu do Brna. U příležitosti 40.výročí letu do vesmíru Vladimíra Remka.

Brněnští představitelé s kosmonauty
9. března 2018 - 11:30

Akci s názvem Rojení kosmonautů uspořádala spolu s dalšími institucemi Hvězdárna a planetárium Brno. Kosmonauti mimo jiné zahájili výstavu Vladimír Remek – cesta ke hvězdám v Technickém muzeu, pak Remek absolvoval autogramiádu na hvězdárně, kde zájemci mohli získat u speciální přepážky České pošty dopisnici a zvláštní razítko k tomuto výročí. Oslavy vyvrcholily ve středu večer na hvězdárně.

"Jsem rád, že se připomnělo 40. výročí mého letu. Ne kvůli historii a vzpomínání, ale kvůli tomu, že je před námi velmi zajímavá perspektiva. V Brně se dost institucí a lidí účastní na kosmických programech,“ uvedl Remek.

Do Brna přijeli kosmonauti Ivan Bella (Slovensko), Miroslaw Hermaszewski (Polsko), Sigmund Jähn (Německo), Farkas Bertalan (Maďarsko), Dumitru-Dorin Prunariu (Rumunsko), Jurij Romaněnko (Rusko), Roman Romaněnko (Rusko), Franz Viehböck (Rakousko) a Frank De Winne (Belgie).


Vladimír Remek se stal po Juriji Gagarinovi v pořadí 87. člověkem, který letěl do vesmíru. Současně je prvním nesovětským a neamerickým kosmonautem. Odstartoval z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu ve čtvrtek 2. března 1978. Velitelem dvoučlenné posádky Sojuzu 28 byl Alexej Gubarev. Cílem výpravy bylo mimo jiné šest experimentů, které připravili českoslovenští odborníci. Gubarev s Remkem přistáli 10. března v Kazachstánu. Informoval Magistrát města Brna.

(jv,jihomoravskenovinky.cz foto:m.schmerkova,mmb)