Svátek má: Mikuláš

Regiony

Velikost textu:

Ulicemi Brna jezdí zatím na zkoušku nový elektrobus

Ulicemi Brna jezdí zatím na zkoušku nový elektrobus

Dopravní podnik města Brna začal v ulicích testovat nový elektrobus. Ten byl nasazen na linku 65. Největší výhodou těchto vozů jsou nulové emise a velmi tichá jízda. Dalším přínosem jsou také výrazně nižší náklady na provoz.

Elektrobus
15.únor 2016 - 08:00

„DPMB už v minulosti vyzkoušel několik těchto vozů od různých výrobců. Testovací jízdy nám potvrdily obecné vlastnosti elektrobusu, tedy tichý a bezemisní provoz, ale i nutnost přesného naplánování dopravního výkonu s ohledem na dojezd,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek.  

Současný zkušební provoz bude zahrnovat celodenní nasazení elektrobusu, který se bude vypravovat z trolejbusové vozovny v Komíně. Tam se bude současně i garážovat a dobíjet. Cílem zkušebního provozu je hlavně otestovat vozidlo na maximální dojezd v zimních podmínkách.  

„Celodenní výkon našich autobusů je od 250 do téměř 400 kilometrů za den. U CNG autobusů byl tak požadavek dojezdu 450 kilometrů na jedno naplnění nádrže. Uvidíme, jak se nám osvědčí právě elektrobus, “ popsal provozní ředitel DPMB Jiří Valníček.

Pokud by DPMB uvažoval o nákupu elektrobusů, bylo by to možné hlavně za využití dotací. Tato technologie je v současnosti stále velmi nákladná. Zatím co autobus na CNG je možné pořídit přibližně za 6 milionů korun. Ceny elektrobusů se pohybují v rozmezí od 10 – 11 milionů. V budoucnu se přitom očekává pokles ceny baterií a současně zvýšení jejich kapacity. To by mohlo vést k většímu nasazení především v centru měst.

Dopravní podnik města Brna získal tři standardy certifikace ISO

DPMB proto do budoucna uvažuje o provozu elektrobusů, které bude možné průběžně během směny nabíjet s využitím stávající trolejové sítě a měnírenské infrastruktury. Tento způsob nabíjení má přidanou hodnotu v tom, že by se efektivně spotřebovávala elektrická energie dodávaná do trolejového vedení brzdícími tramvajemi a trolejbusy, která se nyní mění na neužitečné teplo.  

Jihomoravskenovinky,cz informovala Barbora Lukšová, tisková mluvčí DPMB, a.s..

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:dpmb)