Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

V Brně se otevírají nové byty chráněného bydlení

V Brně se otevírají nové byty chráněného bydlení

V Brně od ledna přibudou další byty chráněného bydlení pro lidi s těžkým tělesným postižením.

Ilustrační foto
23. ledna 2023 - 11:00

Organizace Domov pro mne, která poskytuje služby pro lidi s handicapem, získala od města Brna do pronájmu čtyři nové bezbariérové byty, kde bude službu provozovat. Chráněné bydlení pomáhá handicapovaným žít samostatným způsobem života, který v ústavní péči nezažijí. Nejen v Brně je zatím podobných bytů, kde je k dispozici potřebná celodenní péče, zoufalý nedostatek.

Lidem s těžkým tělesným či kombinovaným handicapem, případně s přidruženou zrakovou vadou, budou k bydlení sloužit čtyři dvoupokojové bezbariérové byty v nově zrekonstruovaném domě na ulici Bratislavská. Režim chráněného bydlení je určený pro osoby s omezenou hybností, které by se chtěly osamostatnit, zároveň ale potřebují denní dopomoc. Osobní asistenti jsou v tomto typu bydlení na blízku a pomáhají s hygienou, péčí o domácnost, vařením, nákupy a dalšími běžnými denními úkony.

Společně s bezbariérovými byty na ulici Rybníček a Cejl jde už o třetí brněnskou lokalitu, kde organizace Domov pro mne zájemcům chráněné bydlení nabízí. „Díky novým bytům na Bratislavské máme v současné době kapacitu 13 klientů. Na přelomu příštího roku také dokončíme rekonstrukci rodinného domu v Černovicích, kde vznikne místo pro dalších pět zájemců, celkem tedy budeme mít 18 míst,” uvedla koordinátorka chráněného bydlení organizace Domov pro mne Kristýna Bruncková.

Možnost samostatného života je to, co lidem s handicapem schází. „Z vlastní zkušenosti i ze zkušeností ostatních poskytovatelů sociálních služeb víme, že nabídka bydlení pro lidi, kteří potřebují více péče, je minimální. Často proto končí ve velkokapacitních ústavních zařízeních, kde se musí přizpůsobit režimu. Protože klademe důraz na maximální samostatnost a soukromí, rozhodli jsme se jít cestou bydlení v běžné zástavbě ve vlastní domácnosti. Všechna naše chráněná bydlení jsou byty pro jednotlivce, maximálně pro dvojice, kde má každý ze spolubydlících vlastní ložnici. Klientům chceme nabídnout možnost žít běžným životem,” vysvětlila ředitelka Domova pro mne Jarmila Vokálová.

Možnost svobodně se rozhodovat a samostatně žít klientům Domova pro mne vyhovuje. Třicetiletý Ondřej Srp má zkušenosti i s ústavní péčí a může proto srovnávat. V chráněném bydlení si od roku 2014 vyzkoušel jak spolubydlení ve dvojici s přítelkyní, tak i s kamarádem. V současnosti bydlí v samostatném bytě na Cejlu. „Pracuji jako kurýr a jsem hodně v kontaktu s lidmi. Když se večer vrátím domů, jsem rád, že si pustím televizi a mám klid. Svůj život si řídím kompletně sám. Sám si plánuji, kdy za mnou přijde osobní asistent, který mi ale pomáhá opravdu jen s věcmi, které nezvládnu. Kromě toho je pro mne chráněné bydlení výhodné i finančně. Jako ZTP si tolik nevydělám a neustálé zvyšování nájmů bych nepokryl, kdybych byl někde v podnájmu,” popsal Srp.Náklady na chráněné bydlení činí 280 korun za den. „Službu zčásti hradí dotace z MPSV, zčásti úřad JMK a Magistrát města Brna. Sami klienti si pak doplácejí za péči asistentů, kteří za nimi denně docházejí,” vyjmenovala Vokálová. Právě bytů s regulovaným nájmem, které by město nabídlo k provozování chráněného bydlení je nedostatek. „Jakmile byty obsadíme vhodnými klienty, kteří se tam zabydlí, už je jen malá šance, že se uvolní. Na takový typ bydlení pak zájemci mohou čekat mnoho let,” dodala Vokálová. Kromě Domova pro mne službu chráněného bydlení lidem s handicapem v několika bytech v Brně poskytují i centrum Kociánka, Diecézní charita Brno, Diakonie České církve českobratrské a sdružení Práh Jižní Morava.

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:domov pro mne)Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: