Svátek má: Vendula

Regiony

Velikost textu:

V Jihomoravském kraji fungují tři sanitky na domácí odběry

V Jihomoravském kraji fungují tři sanitky na domácí odběry

Na základě požadavku ředitele FN Brno prof. Jaroslava Štěrby byla krizovým štábem hejtmana Bohumila Šimka svolána porada ředitelů všech nemocnic v regionu.

Ilustrační foto
16. března 2020 - 11:00

Hlavním tématem porady byla spolupráce jednotlivých lůžkových zdravotnických zařízení v souvislosti s kyberútokem na FN Brno, která kvůli tomu aktuálně není schopna přijímat akutní pacienty (svoz ZZS JMK z celého regionu). Bylo domluveno, že akutní pacienti budou sanitkami ZZS JMK odváženi dle potřeby do jednotlivých nemocnic da to podle jejich aktuálních kapacit. Dále ředitelé nemocnic informovali o stavu osobních ochranných prostředků (OOP) a dále o opatřeních, ke kterým v souvislosti s aktuální situaci jejich nemocnice přistoupily. Jedná se zejména o zrušení plánovaných neakutních operací.

Řešila se také nabídka rektora MU Brno prof. Martina Bareše na možnost využití studentů univerzity na informační linky, do zdravotnických provozů, popřípadě na hlídání dětí zdravotnických zařízení v kraji, jak již je naplánováno ve FN Brno. Potřeby jednotlivých zařízení budou sumarizovány a předány s konkrétními požadavky na MU Brno.Nově byla zprovozněna další sanitka na domácí odběry, celkem tedy fungují 3 (Brno, Kyjov, Znojmo). FN Brno zprovoznila odběrový stan ve svém areálu. Rozbory odebraných vzorků aktuálně probíhají v Jihomoravském kraji ve FB Brno a v soukromé laboratoři v IFCOR Blansko se sídlem v Brně.

Infolinka zřízená krajem funguje a je neustále vytížená. Lidé se ptají zejména na nutnost karantény, koho se týká, koho ne. Lidé jsou vděční za informace a děkují. Tedy pozitivní reakce. Střídá se v intervalu jedné hodiny 6-8 osob, jsou to jednak pracovníci KrÚ JMK, dále dobrovolníci z Českého červeného kříže a vodní záchranky. Bude v provozu i o víkendu od 7:00 do 19:00. Infolinka KrÚ JMK funguje na čísle 800 129 921.

Jihomoravskenovinky.cz informovala Monika Brindzáková, tisková mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:arch.)