Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

V Jihomoravském kraji už je 134 případů lymské boreliózy

V Jihomoravském kraji už je 134 případů lymské boreliózy

Klíšťová encefalitida a lymská borelióza jsou závažná onemocnění přenášená klíšťaty. Jen za uplynulý měsíc přibylo v Jihomoravském kraji 14 případů klíšťové encefalitidy a 43 lymské boreliózy.

Klíště
10. září 2023 - 11:00

I když nejvíce případů bývá tradičně v červenci a srpnu, ani v následujících měsících nejsou tyto diagnózy výjimkou – více než třetina případů obou nemocí byla v posledních letech zaznamenána od září do prosince.

Klíšťová encefalitida a lymská borelióza jsou onemocnění, jejichž projevy a léčbu si mnoho Čechů plete. Prokázal to Mezinárodní průzkum z roku 2022, který probíhal i v Česku.

Červená skvrna s bledým středem není encefalitida


Vyplývá z něj například, že 64 % dotázaných spojuje červenou skvrnu s bledým středem s klíšťovou encefalitidou. Ve skutečnosti to je příznak lymské boreliózy, který je ale přítomný jen někdy. Léčí se antibiotiky a pokud nedojde k včasnému nasazení, může postoupit borelióza do dalších stadií objevujících se po několika měsících v podobě postižení kloubů nebo nervového systému. Organismus si ale může s nemocí poradit i sám.

I u klíšťové encefalitidy se může organismus s virem vypořádat sám, aniž by dotyčný věděl, že právě překonává encefalitidu. Někdy je ale virová nálož silná a skolí i jinak zdravého člověka. „Opakovaně jsem viděla čtyřicátníky i mladší pacienty původně zcela zdravé a v plné síle, kteří skončili s ochrnutím končetin. V letošním roce jsme měli již dva velmi těžké případy klíšťové encefalitidy, jeden z nich je doposud na jednotce intenzivní péče. U dalších dvou pacientů se rozvinuly těžké obrny horních končetin, které budou vyžadovat dlouhodobou rehabilitaci,“ varuje MUDr. Dita Smíšková z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Fakultní nemocnice Bulovka před následky klíšťové encefalitidy.

Polovina lidí si myslí, že na encefalitidu je lék. Není.


Přes všechna vysvětlování odborníků je v Česku stále 51 % lidí mylně přesvědčeno, že klíšťovou encefalitidu je možné léčit antibiotiky, případně jinou specifickou léčbou zabíjející přímo virus. To není možné. Lékaři podávají pouze léky na snížení otoku mozku, zastavení zvracení nebo urputné bolesti hlavy a jiné. „Proti nákaze klíšťovou encefalitidou je účinné jedině očkování. Je to nejspolehlivější metoda, jak se vyhnout riziku prodělání nemoci a trvalých následků včetně ochrnutí,“ říká MUDr. Dita Smíšková. Pro lidi nad 50 let je očkování plně hrazené ze zdravotního pojištění a ostatním přispívají pojišťovny.Třetina případů nás ještě může čekat

Klíšťata jsou aktivní, dokud teploty neklesnou pod 5 stupňů. V posledních 4 letech bylo od září do prosince z celoročního počtu nemocných nahlášeno průměrně přes 33 % případů klíšťové encefalitidy a přes 40 % boreliózy.

Právě podzimní výlety do přírody nebo například příprava zahrady na zimu jsou ideální situace, aby se na vás přisálo klíště. Přisát se, ale nemusí jen dospělý jedinec, který je celkem dobře vidět, ale i malá nymfa, jež po čase sama odpadne a nemusíte o ni vědět. „Člověk se může stát hostitelem kteréhokoliv stadia. Dospělá samice hledá delší dobu vhodné místo k přisání, navíc je i nápadnější, a proto je častěji odhalena ještě před samotným přisáním. Larvy přece jen trochu více preferují menší hostitele, byť na lidech sají rovněž. Nejčastěji je ale člověk napadán nymfami v porovnání s ostatními stadii,“ varuje parazitolog doc. RNDr. Jan Votýpka, Ph.D. z Katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty UK. V době, kdy sezóna klíšťat stále trvá, je možné využít zkrácené očkovací schéma. Díky němu lze očekávat ochranu již měsíc po první dávce.

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:arch.)Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: