Svátek má: Norbert

Regiony

Velikost textu:

V létě se otevřou běžně nepřístupné brněnské chrámy

V létě se otevřou běžně nepřístupné brněnské chrámy

Počínaje 15.červnem budete moci od úterý do soboty vždy odpoledne čtyři vybrané svatyně navštívit.

Ilustrační foto
12. června 2019 - 11:00

V létě se opět budete mít možnost podívat do čtyř běžně nepřístupných brněnských chrámů. Červený kostel Jana Amose Komenského na Komenského náměstí, starobrněnská bazilika Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Tomáše na Moravském náměstí a kostel sv. Michala na Dominikánském se otevřou pro veřejnost i s průvodci zdarma.

Akce trvá tři měsíce a vedle soukromé prohlídky se můžete o těchto památkách dozvědět víc při komentovaných prohlídkách, které probíhají čtyřikrát denně. Přesné časy jejich začátků najdete na  stránkách TIC Brno..Dále tam najdete také informace o desíti doplňujících přednáškách a prohlídkách, které se týkají i ostatních sakrálních památek v Brně. Jsou mezi nimi např. katedrála sv. Petra a Pavla spolu s ukázkou a odborným výkladem o unikátním deskovém obraze Madony z Veveří nebo přednáška o historii a kontextu kostela sv. Jakuba na svatojakubské stezce.   

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie je nejvýznamnější gotická památka ve městě. V roce 1323 ji dala založit Eliška Rejčka na místě, kde podle pověsti nalezli jeden ze tří praporků vypuštěných ze Špilberku. Sama královna je měla vypustit ve větru, aby tak určila lokaci nového kláštera. Dnes tam pod písmenem E s korunkou můžete najít místo jejího posledního odpočinku. Papež Jan Pavel II. bazilice propůjčil titul Minor, a zařadil ji tak mezi nejvýznamnější římskokatolické svatyně.

Kostel sv. Tomáše vznikl jen o pár dekád později. Jošt Moravský, který zde má svoji slavnou sochu, se zasadil o dobudování přilehlého kláštera. Jeho strýc Karel IV řádu augustiniánů věnoval dodnes ceněnou Svatotomskou madonu, kterou zde dnes však už nenajdete. Po josefínských reformách v 18. století se řád augustiniánů musel z dnešního Moravského náměstí odstěhovat na Staré Brno do Baziliky Nanebevzetí Panny Marie a vzal si ji s sebou. Klášter byl následně přebudován na Místodržitelský palác s úřady a v současnosti v něm sídlí Moravská galerie.Kostel sv. Michala má nejdelší historii ze všech čtyř. Jeho počátky sahají až do 13. století, kdy zde byl založen dominikánský klášter. Za jeho zdmi zasedal moravský zemský sněm, dal jméno náměstí, na němž stojí a dnes v něm sídlí úřad městské části Brno-střed. Dnešní podoba chrámu je dána barokní přestavbou ze 17. století, během níž byla zároveň obrácena jeho orientace, takže oltář míří netradičně na západ.   

Červený kostel Jana Amose Komenského byl první evangelický kostel ve městě. V 19. století si jej postavili němečtí evangelíci, kteří v Brně zažívali období bezprecedentního podnikatelského úspěchu v textilním oboru. Navrhl jej přední vídeňský architekt Heinrich von Ferstel ve stylu severoněmecké cihlové gotiky. V souladu s luteránským přesvědčením je interiér velmi strohý a pro své akustické kvality se také dnes často využívá ke koncertům.

Jihomoravskénovinky.cz informoval Jan Gerych z TIC BRNO, příspěvková organizace.

(jv.jihomoravskenovinky.cz,foto:mmbrno)