Svátek má: Ivona

Regiony

Velikost textu:

V muzeu ve Veselí nad Moravou probíhá výstava Nositelé tradic

V muzeu ve Veselí nad Moravou probíhá výstava Nositelé tradic

Až do 18. června 2017 v Městském muzeu Veselí nad Moravou probíhá zcela ojedinělá výstava s názvem Nositelé tradic.

Výstava Nositelé tradic
18.duben 2017 - 11:00

Na výstavě jsou prezentováni všichni dosavadní držitelé titulu „Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje“ a celostátního titulu „Nositel tradice lidových řemesel“ z Jihomoravského kraje.

Od roku 2002 uděluje Ministerstvo kultury České republiky titul Nositel tradice lidových řemesel významným představitelům výrobcům a řemeslníkům tradiční lidové kulturu z celé České republiky. Celkově bylo tímto titulem oceněno čtrnáct lidových výrobců a řemeslníků působících v Jihomoravském kraji.

Na ocenění Nositel tradice lidových řemesel navázal Jihomoravský kraj v roce 2012 schválením zásad pro udílení titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje, který je určen lidovým řemeslníkům a výrobcům, kteří dosud uchovávají a praktikují pracovní dovednosti, postupy a technologie tradiční rukodělné výroby na území Jihomoravského kraje, s důrazem na zánikem ohrožené obory.

V letech 2012-2016 bylo ocenění uděleno čtrnácti rukodělným výrobcům. Každoročně může Komise pro tradiční lidovou kulturu Jihomoravského kraje, složená z předních etnografů a zástupců Krajského úřadu ocenit maximálně tři nominované kandidáty.


Jako ocenění jejich práce a připomenutí dnes již zanikajících znalostí a dovedností připravilo Masarykovo muzeum v Hodoníně, p.o. putovní výstavu s jednoduchým názvem Nositelé tradic. Z Veselí nad Moravou a nejbližšího okolí budou na výstavě prezentováni řemeslníci a výrobci:  Ludmila Kočišová – figurky z kukuřičného šustí, Růžena Kozumplíková – pletení z orobince, Eva Minksová – horňácká výšivka, Hana Buchtelová a Miroslav Urban – tkaní na stavu, František Pavlica – výroba a pokládání slaměných došků, Dagmar Čechová – perník z formy, Věra Šmídová – lidová výšivka z Veselska, Marie Žáková – tradiční vnorovské batikované kraslice a Marie Čiháková – blatnické kraslice. Pozornost si samozřejmě zaslouží i práce dalších oceněných řemeslníků z celého Jihomoravského kraje, jejichž umění lze na výstavě zhlédnout.

"Výstava si klade za cíl především propagaci krajského a celostátního ocenění, propagaci oceněných tvůrců a připomenutí lidských dovedností v minulosti běžných, dnes však postupně upadajících v zapomenutí. Věříme, že se stane inspirací a důvodem k zamyšlení při hledání dalších vhodných kandidátů na tento titul. Výstavu finančně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky a Jihomoravský kraj," uvedli organizátoři.

Jihomoravskenovinky.cz informovala Mgr. Michaela Zálešáková,  Regionální pracoviště pro lidovou kulturu Masarykova muzea v Hodoníně.

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:arch.)