Svátek má: Alexandr

Regiony

Velikost textu:

V Památníku Leoše Janáčka začíná výstava „Ž.ALTÁŘ“

V Památníku Leoše Janáčka začíná výstava „Ž.ALTÁŘ“

V Památníku Leoše Janáčka začíná nová výstava s názvem Monogramista T.D „Ž.ALTÁŘ“. Monogramista T.D (1947) patří k nejvýznamnějším současným slovenským výtvarníkům.

Památník Leoše Janáčka
13.březen 2016 - 08:00

Od studií inklinoval ke konceptuálnímu způsobu vyjadřování, a to v mnoha výtvarných prostředcích - malbě, kresbě, grafice, objektech, instalacích, akcích, autorských knihách, land artu atd. Je autorem mnoha publikací jako Urob si masku či Noha k nohe atp.

Jeho základním principem vyjadřováni se stala metafora a to ve vizuálním kontextu. Tento princip uplatňuje nejenom v neuvěřitelné škále výtvarných děl, ale také v myšlení obecně, když sám říká "Nie som autor, som metafora." To také vedlo k úřednímu aktu, kdy si Dezider Tóth v roce 1997 oficiálně změnil jméno na Monogramista T.D.


Výstavu v Památníku Leoše Janáčka tvoří tři části. Je to textová stěna Ž.ALTÁŘ (Židenický žaltář - do této části Brna se autor před nedávnem přesídlil), kterou tvoří přes sto tabulek s převzatými texty, které si autor každodenně až rituálně vystřihuje, popisuje, katalogizuje a zařazuje; v konečné podobě na stěně pak sestavuje v nových souvislostech. K tomu přistupuje jakýsi časový - hodinový objekt a přednáška Kapsa hoří o tom, čemu porozuměl Marcel Duchamp a Leoš Janáček.

Jihomoravskenovinky.cz informovala Eva Pánková za Moravské zemské muzeum.

(jv,Jihomoravskenovinky.cz foto:arch.mzm)