Svátek má: Emil

Regiony

Velikost textu:

Vánoční strom přivezou na brněnské náměstí Svobody koně

Vánoční strom přivezou na brněnské náměstí Svobody koně

Stromeček jsme si zvykli brát jako automatickou součást vánočních svátků, jako dekoraci a ukazatele, kde hledat dárky. Málokdo ví, že jeho tradice na českých náměstích začala v Brně.

Ilustrační foto
13. listopadu 2018 - 11:00

Poté, co v roce 1919 našla trojice Brňanů nemluvně v závějích bílovického lesa, inspiroval se jeden z nich – Rudolf Těsnohlídek – v dánské Kodani a uspořádal na náměstí Svobody sbírku na opuštěné děti právě pod ozdobeným vánočním stromem. Později se z ní zaplatila stavba Dětského domova Dagmar a do Brna se od té doby vozí na Vánoce stromy z Bílovic.

Letošní sté výročí založení Československa vzbuzuje mnohé vzpomínky a my jsme se rozhodli připomenout právě historii a poselství tohoto zvyku. Proto jsme na 17. listopadu, kdy se 15 metrový smrk vydá na cestu, připravili doprovodný program.  Jeho součástí bude představení Dětského domova Dagmar, vystoupení dětských souborů, Sbor Janáčkovy opery NdB, ale i připomínkové koňské spřežení, které dopraví strom z lesa až do centra Brna.

„Vánoční strom z Bílovic a Těsnohlídkův odkaz nás vedou k ohleduplnosti k potřebným lidem kolem nás. Letošní strom je až druhý v pořadí, protože první jedle nevydržela extrémní počasí a uschla. Berme to jako vánoční výzvu k pozornosti i k našemu životnímu prostředí.“ uvedla ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková.


Program na náměstí Svobody začne v 16:00 a zúčastní se ho kromě vedení města i potomci Rudolfa Těsnohlídka, aby připomněli jeho výzvu. Když se během Brněnských Vánoc dostanete k bílovickému smrku, vzpomeňte si na ni a podpořte potřebné. Od rozsvícení 23. listopadu až do 28. prosince proběhne pod jeho korunou tradiční sbírka Českého červeného kříže. Výnos je určen na ozdravné pobyty dětí z SOS vesniček, seniorů, pomoc sociálně slabým jedincům i rodinám. Každou středu mezi 14:30 a 15:30 bude probíhat výměnná akce, kdy za sladkost od sponzorů můžete přispět Diecézní charitě Brno nebo Dětskému domovu Dagmar. Obdobným způsobem půjde šířit dobro i popíjením na Zimním baru, kde každý charitativní koktejl znamená dar na konto brněnského Hospice sv. Alžběty.

Jihomoravskénovinky.cz informoval Jan Gerych, TIC BRNO.

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:arch.)