Svátek má: Anastázie

Regiony

Velikost textu:

V Brně startuje systematický plošný sběr bioodpadu

V Brně startuje systematický plošný sběr bioodpadu

V průběhu dubna v Brně začne systematický sběr biologicky rozložitelného odpadu. Do areálu městské svozové a úklidové společnosti SAKO Brno již bylo navezeno všech 1.000 kusů biopopelnic.

Ilustrační foto
8. dubna 2021 - 11:00

Nádoby budou umísťovány na vybraná stanoviště v ulicích města. První na biologicky rozložitelný odpad se v ulicích města objeví již v příštím týdnu. Do té doby každou z nich SAKO Brno vybaví samolepkami s vysvětlujícím návodem, poté budou rozmístěny do jednotlivých městských částí.

Hnědé popelnice budou umístěny ve vybraných kontejnerových hnízdech. Samy městské části si rozhodly, kolik přesně hnědých popelnic chtějí a kam přesně je umístí. Svoz bioodpadu bude probíhat jednou týdně.

"Chceme tímto krokem ke zvýšit podíl tříděného odpadu ve městě. Díky získané dotaci jsme mohli pořídit 1000 hnědých popelnic o objemu 240 litrů a 35 velkoobjemových kontejnerů o objemu 15 tisíc litrů. Obyvatelům Brna to umožní pohodlně třídit kuchyňský odpad rostlinného původu,“ zdůrazňuje Petr Hladík, 1. náměstek primátorky.

Brno již nyní patří díky propracovanému systému 37 sběrných středisek odpadu, cirkulárními projekty REUSE a RENAB mezi lídry oběhového hospodářství v republice, co se efektivity a dostupnosti pro občany týče.


Co do bio popelnic bude patřit? Především kuchyňský bioodpad – zbytky potravin rostlinného původu, slupky a zbytky zeleniny a ovoce, jádřince, pecky, ale i čajové sáčky, kávový odpad.

Zámek v Rožmitálu byl sídlem slavného diplomata Jaroslava Lva z Rožmitálu

Do bio popelnice nepatří: živočišné zbytky jako např. maso, oleje, tuky kosti, mléčné výrobky, stavební odpad, kamení, textil, cigarety, popel a samozřejmě komodity jako plasty, kovy, sklo a směsný komunální odpad.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: mmb)