Svátek má: Jaromír

Regiony

Velikost textu:

Více prostoru v brněnské městské dopravě pro nevidomé a jejich psy

Více prostoru v brněnské městské dopravě pro nevidomé a jejich psy

Nevidomí, ale hlavně jejich vodicí psi, budou mít v brněnských tramvajích více prostoru. Nově mohou ve vybraných vozech nastupovat i druhými dveřmi. Na změně spolupracoval Dopravní podnik města Brna se zástupci nevidomých.

Ilustrační foto
19. října 2017 - 11:00

Nevidomí si novinku vyzkouší o víkendu ve vozovně v Pisárkách. Uvedla pro Jihomoravskenovinky.cz Barbora Lukšová, tisková mluvčí DPMB, a.s..

Ve většině vozů je místo za řidičem vyhrazeno právě pro nevidomé a handicapované. V některých typech tramvají, především u vozů 13T je však u tohoto sedadla málo prostoru, a to hlavně pro vodicí psy. U těchto vozů proto bude nově vyčleněno i první sedadlo za druhými dveřmi.

„Dáváme nevidomým možnost, aby si sami vybrali, jaké místo preferují. Nástup se psem pro ně bude druhými dveřmi mnohem pohodlnější. Dveře jsou širší, nástup nízkopodlažní a prostor kolem sedadla větší,“ popsal generální ředitel DPMB Miloš Havránek.


Pracovníci DPMB museli upravit software palubního počítače vozů a hlásiče, namluvit se také musela nová nahrávka a označit vyhrazená sedadla.

„Nevidomý na zastávce stiskne na VPN (vysílač pro nevidomé) tlačítko 4 a dostane zpět hlášení: Tramvaj 13T, nástup nevidomého. Sám se rozhodne, zda nastoupí prvními nebo druhými dveřmi. Současně dostane řidič do kabiny hlášku: Nástup nevidomého,“ popsal fungování vedoucí odboru řízení provozu DPMB Miroslav Dressler.

Možnost vyzkoušet si nastupování jinými dveřmi a seznámit se s různými typy tramvají budou mít nevidomí již v sobotu 21. října ve vozovně v Pisárkách. „Zatím se nám přihlásilo 20 zájemců s osmi vodicími psy. Jeden ze zájemců k nám přijede i ze Slovenska a jiný ze Žďáru nad Sázavou, “ prozradil Josef Konečný, spolupracovník brněnského TyfloCentra. Pokud bude ze strany nevidomých zájem, je možné do budoucna tuto novinku rozšířit i na další tramvaje. V úvahu přichází typy Vario či Anitra.

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:arch.)