Svátek má: Ondřej

Regiony

Velikost textu:

Vozovna zvítězila v soutěži Stavba Jihomoravského kraje

Vozovna zvítězila v soutěži Stavba Jihomoravského kraje

Moderní tramvajová hala v Brně-Pisárkách si z vyhlášení soutěže Stavba Jihomoravského kraje 2020 odnesla vítězství v kategorii Průmyslových a technologických staveb.

Moderní tramvajová hala v Brně-Pisárkách.
22. října 2021 - 11:00

Pro autory projektu jde o již druhé oborové ocenění v tomto týdnu. V těchto dnech získali titul v celostátní soutěži Stavba roku 2021 za plaveckou halu v Lounech.

Hala denního ošetření a očištění DEPO Brno na první pohled zaujme svojí originálně pojatou fasádou tvořenou hliníkovými pyramidami v délce 117 metrů. Toto řešení autoři zvolili kvůli tomu, že kolem budovy vede tramvajová trať a bylo potřeba zabránit odrazu hluku způsobeného projíždějícími vozy.

Nová hala v areálu pisárecké vozovny je koncipovaná jako průjezdný hranol, přičemž vrata na obou koncích vynikají sofistikovanou konstrukcí i výraznou červenou barvou, která patří k symbolům města Brna. Pohled do interiéru umožňuje jediné okno, zato patrně největší v Brně. S plochou 129 metrů čtverečních je dvakrát větší než skleněný pokoj čili okno v obývacím pokoji ve vile Tugendhat. Toto „oko“ spolu s podsvětleným logem DPMB svítí do noční ulice.

Kromě hlavní budovy pro čištění zahrnovala přestavba také přestřešení pěti stávajících odstavných kolejí, rekonstrukci několika objektů a modernizaci kolejiště.

Současné ocenění není pro vozovnu v Pisárkách prvním úspěchem. V roce 2020 si například odnesla ze soutěže Stavba roku zvláštní cenu udělovanou Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). A navíc získala i nominaci na Grand Prix Architektů 2020.
(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: darchitekti)