Svátek má: Vendelín

Regiony

Velikost textu:

Výstava: Toulky přírodou Moravy – hmyz mizející a přicházející

Výstava: Toulky přírodou Moravy – hmyz mizející a přicházející

Moravské zemské muzeum Brno láká na výstavu „Toulky přírodou Moravy – hmyz mizející a přicházející" od 6.prosince do 3.června příštího roku.

Z výstavy
7. prosince 2017 - 11:00

Jen za poslední století byla naše země ochuzena řádově o tisíce hmyzích druhů. Hlavní příčina úbytku přírodní rozmanitosti tkví ve změnách krajiny spojených s intenzifikací zemědělství a lesnictví. Naproti tomu některé druhy hmyzu, zejména díky současnému mírnému oteplování klimatu, rozšiřují areály svého výskytu a z  dříve velmi vzácných zvířat se často stávají běžní obyvatelé naší přírody. Zároveň zejména díky lidské činnosti, obchodu a snadnějšímu cestování do vzdálených končin u nás v posledních dekádách zdomácněla celá řada nepůvodních druhů hmyzu. Návštěvník se s proměnami moravské přírody seznámí formou ukázek z muzejních sbírek i bohatého obrazového doprovodu.

Pro dětské návštěvníky výstavy jsou připraveny pracovní listy. Starší děti si mohou vyplnit řadu kvízových otázek, malé děti v nich naleznou omalovánky, hádanky a lehké úkoly na téma hmyzu. Pracovní listy jsou tedy koncipované pro věkově široké spektrum dětí a hravou formou je seznámí s tím, co je to vůbec entomologie a s jakými druhy hmyzu se mohou nebo bohužel už nemohou na Moravě setkat.

Výstava je doplněna o umělecké plastiky hmyzu od Veroniky Richterové, která se v  současnosti zabývá především sochařskou prací z pet lahví, kterou nazvala PET-ART. Inspiruje ji jak život rostlin a živočichů v přírodě, tak přeplněné kontejnery na plastový odpad v ulicích, které jsou pro ni studnicí materiálu.

„Říše hmyzu je pro mne jedním z těch lákavých světů, kde nacházím spoustu podnětů, na kterých mohu stavět mou práci“, uvádí Veronika Richterová. „Jsou to zážitky vizuální, kdy s obdivem studuji stavbu hmyzího těla, zaobírám se elegancí muší nožky nebo hledám optimální tvar motýlího křídla, různě je modifikuji a přetvářím k obrazu svému. Fascinuje mě, že toto téma má určitý daný řád, který mne udržuje ve spojení s realitou (tj. třeba, že moucha má šest nohou a pavouk osm) a zároveň skýtá velkou svobodu a široký prostor k hledání dalších tvarových, barevných i technických možnost, jak s tématem naložit.“

Hmyz a pet lahve mají z hlediska autorky jedno společné: je jich spousta druhů a nepředstavitelně se množí.  Součástí výstavy bude i workshop Veroniky Richterové (plánový na jaro 2018), kde si budou moci děti i dospělí zahrát na PET-ARTové umělce a vyrobit si vlastní motýly Monarchy z Pet lahví.


Výstavu doplňují vitríny umístěné ve stálých přírodovědných expozicích – zoologické (Biskupský dvůr), která mapuje změny ve fauně jižní Moravy – ryby, obojživelníci, plazi, ptáci, savci, geologicko-paleontologické, která představuje poslední výsledky výzkumu mořské rybí fauny moravských třetihor a nejzajímavější nálezy z posledních let a mineralogicko-petrografické, zaznamenávající minulost i současnost mineralogických výzkumů a těžby nerostů na Moravě a ve Slezsku, nové vzácné minerály a sběratelství minerálů – dnešní možnosti sběru. Obé Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8.

Cílová skupina: Výstava je určena především dospělým a školním skupinám (2. stupeň ZŠ). Díky věkově široce zaměřeným pracovním listům a bohatému obrazovému doprovodu (makro fotografie hmyzu) výstava zaujme i rodiny s malými dětmi či žáky 1. stupně ZŠ. Výstavu finančně podpořil Jihomoravský kraj a statutární město Brno.

Jihomoravskenovinky.cz informovala Eva Pánková za Moravské zemské muzeum Brno.

(jv,jihomoravskenovinky.cz foto:mzm)