Svátek má: Petr

Regiony

Velikost textu:

Vzdali hold partyzánskému odboji

Vzdali hold partyzánskému odboji

V minulých dnech si v Míšovicích připomněli 76.výročí od založení Československé brigády Jana Žižky z Trocnova.

Pietní akt v Míšovicích
3. listopadu 2019 - 11:00

Pietního aktu v Míšovicích se zúčastnili i nejvyšší představitelé Znojma. Místostarosta Jan Blaha přijal na znojemské radnici zástupce českého a chorvatského svazu bojovníků za svobodu.
 
Brno: Soutěž na podobu společenského centra má vítěze


Československá brigáda Jana Žižky z Trocnova byla vojenská jednotka za druhé světové války, která vedla partyzánský boj na území bývalé Jugoslávie (dnes území Chorvatska). Brigádou prošlo celkem asi 3500 mužů a žen z řad Čechů, Slováků, Srbů, Chorvatů a příslušníků jiných národů. Padlo 700 bojovníků, raněných bylo více než 800. Před koncem války byla brigáda převedena do nově tvořící se jugoslávské armády. V září 1945 pak byli příslušníci brigády v Praze na Staroměstském náměstí vyznamenáni ministrem národní obrany Ludvíkem Svobodou nejvyššími vojenskými vyznamenáními naší republiky.

V rámci poválečného osídlování pohraničí se tito reemigranti z Jugoslávie usídlili v Míšovicích (dnes součást Hostěradic) a Jiřicích na Znojemsku. Zde se také konají každoroční pietní akty. Památce bojovníků 2. světové války se přijeli k pomníku v Míšovicích poklonit starosta Znojma Jan Grois a místostarosta Jan Blaha.

Letos se vzpomínky zúčastnila chorvatská delegace v čele s velvyslankyní Chorvatska v ČR Ljiljanou Pancirov. Na znojemské radnici je přijal místostarosta Znojma Jan Blaha. Přátelského setkání se zúčastnili i zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu ze Znojemska včetně Anny Kalousové, poslední žijící znojemské bojovnice partyzánského odboje na území bývalé Jugoslávie. Na závěr návštěvy zajistilo město pro hosty projížďku vláčkem, při které mohli obdivovat krásy Znojma.

„Česká menšina v okolí Daruvaru žije aktivním spolkovým životem. Obdivoval jsem, jak jsou hrdi na své předky, ctí jejich památku. Trvalé připomínání historické paměti může být inspirací i pro nás,“ říká místostarosta Znojma Jan Blaha.

O celé záležitosti informovaly webové stránky města Znojmo.

(vm,Jihomoravskenovinky.cz,foto:Město Znojmo)