Svátek má: Ivona

Regiony

Velikost textu:

Z tramvajových kolejnic v Brně budou létat jiskry

Z tramvajových kolejnic v Brně budou létat jiskry

Dopravní podnik města Brna zbrousí kolejnice na 26 kilometrech tramvajových tratí. Kolejnice se tak zbaví drobných vlnek. Ty vznikají při provozu, výrazně zvyšují hlučnost, vibrace a taky nepříznivě působí na samotnou jízdu tramvají.

Broušení kolejnic
17.duben 2017 - 11:00

"Odstranění vlnek na kolejnicích se provádí strojními bruskami. Kolikrát bude muset bruska po vybraném úseku projet, závisí vždy na míře vlnkovitosti. Broušení bude probíhat na ulici Hybešova, Vranovská, Křenová nebo v téměř 3,5 kilometru dlouhém úseku Konečného náměstí – Technologický park, smyčka," uvedla Barbora Lukšová, tisková mluvčí DPMB, a.s. pro Jihomoravskenovinky.cz.

„Broušení je součástí údržby tramvajových tratí. Efektem není pouze výrazné snížení hluku, které především zajímá obyvatele města, ale i menší opotřebení tramvajových tratí a vozidel, zvýšení traťové rychlosti a prodloužení živostnosti tratí,“ popsal výhody generální ředitel DPMB Miloš Havránek.


Broušení je naplánováno na noční hodiny. Jednorázově tak budou obyvatelé okolních domů dotčeni hlukem z probíhajících prací.

„Podobné broušení se bude opakovat maximálně jednou za pět let. Naopak zajistí obyvatelům okolních domů méně vibrací a otřesů od projíždějících tramvají,“ ujistil vedoucí střediska tramvajových tratí DPMB Václav Richter.

Za posledních šest let nechal DPMB zbrousit téměř 90 kilometrů tramvajových tratí. Podle prvotních odhadů potrvá letošní broušení kolejnic do začátku letních prázdnin a vyjde na víc než 4,6 milionu korun.

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:arch.)