Svátek má: Tamara

Regiony

Velikost textu:

Žabovřesky mají první Literární lavičku

Žabovřesky mají první Literární lavičku

Žabovřesky mají svou první literární lavičku. Díky autorskému návrhu jednoho z nejuznávanějších architektů současnosti, Ing. arch. Radko Květa, mohou občané využívat zcela originálního posezení i možnosti vzájemného sdílení již použitých knih.

Z instalace
19. května 2023 - 11:00

Myšlenka re-use knih, časopisů, ale i možnost strávit příjemnou chvíli pod korunami stromů, dává této instalaci osobitý charakter.

Žabovřeská literární lavička je věnována již zesnulé malířce, národopisné sběratelce a publicistce Olze Vlasákové, autorce prozatím jediné ucelené knihy o Žabovřeskách. „Výběr architekta byl zcela jednoznačnou volbou. Radko Květ je totiž autorem projektu budovy naší radnice, jako součásti nikdy nezrealizovaného původního návrhu administrativně-společenského centra obce. Byli jsme velice rádi, že tuto „malou“ výzvu přijal a vnesl do ní svůj jedinečný autorský rukopis,“ říká Filip Leder, starosta MČ Brno-Žabovřesky (KDU-ČSL).

Literární lavičku Olgy Vlasákové navrhl Radko Květ tak, aby „pracovala“ s volným prostorem i korunami stromů, které vytvoří příjemný stín, ale současně i pocit soukromí a uzavření do jakéhosi „literárního salonku“ v zeleni. V rámci autorské instalace jsou využity i repasované litinové nožky laviček i stolku, takže myšlenka znovu použitých věcí, se objevuje už v samotné instalaci. „Počítáme s instalacemi dalších literárních laviček, které budeme věnovat významným literátům, kteří jsou s naší městskou částí spjatí,“ upřesňuje starosta městské části Brno-Žabovřesky Filip Leder.Projekt byl realizován za finanční podpory Jihomoravského kraje a ve spolupráci s pobočkou Knihovny Jiřího Mahena. Slavnostní zprovoznění Literární lavičky Olgy Vlasákové je spolu s doprovodným programem naplánováno na čtvrtek 18. května od 16h před objektem radnice MČ Brno-Žabovřesky. Tohoto slavnostního setkání se zúčastní jak zástupci rodiny Olgy Vlasákové, tak architekt Radko Květ.

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:MČŽabovřesky)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
53%