Svátek má: Adolf

Regiony

Velikost textu:

Žáky na miniveletrhu povolání zaujaly moderní technologie

Žáky na miniveletrhu povolání zaujaly moderní technologie

Žáci devátých ročníků základních škol se při volbě povolání často rozhodují spíše podle popularity budoucí profese, než podle reálné nabídky pracovních míst.

Z průběhu miniveletrhu
11. dubna 2019 - 11:00

„Je potřeba žákům ukázat skutečnou realitu, aby si dokázali představit, o čem to či ono povolání je, aby si uvědomili, že současné výrobní firmy jsou na vysoké úrovni, že i dělnické profese mohou být zajímavé a výroba probíhá většinou pomocí moderních technologií,“ řekl Ing. Richard Podborský, manažer projektu Místní akční plán II rozvoje vzdělávání v ORP Slavkov u Brna.  

V rámci aktivit tohoto projektu byl ve slavkovském Společenském centru Bonaparte v úterý 9. dubna pro žáky 7. a 8. ročníků základních škol Slavkovska uspořádán Miniveletrh povolání. Akce se konala ve spolupráci se Střední integrovanou školou ve Slavkově u Brna. Své obory zde představili studenti oborů hotelnictví, kuchař-číšník, cukrář, mechanik opravář motorových vozidel a truhlář. Žáci základních škol si mohli některé z činností sami vyzkoušet. Na stánku Střední školy elektrotechnické a energetické Sokolnice zaujali přítomné studenti oboru mechanik-elektrotechnik dálkově ovládaným robotem.


Součástí prezentace učebního oboru výrobce textilií v rámci stánku Nové Mosilany, a.s. byl nástin fází technologického procesu od zpracování suroviny až po finální výrobek. Zástupci firmy Lohmann & Rauscher, která vyrábí mimo jiné speciální sety pro operační sály, různé bandáže, ortézy, speciální obvazy na rány, představili některé ze svých produktů. Chlapci a děvčata měli možnost si zasoutěžit a vyzkoušet si sestavení operačního setu na rychlost.

Pozornosti žáků neunikly moderní technologie – 3D tiskárna, naprogramovatelní roboti Ozoboti i mobilní laser sloužící k vypalování rastrů, ploch, písma do různých materiálů prezentovaný firmou Hallas, s.r.o.

Miniveletrh povolání, jako aktivita podporující volbu vhodné profese žáků s ohledem na možnosti území Slavkovska, navštívilo více než 150 žáků. Nadšení z akce neskrývali také přítomní dospělí; zástupci škol, Města Slavkova, hospodářské komory i dalších organizací a firem ze Slavkova a okolí.

Činnost MAP II na Slavkovsku, tedy Místního akčního plánu II rozvoje vzdělávání, který se věnuje dětem od 3 do 15 let, jejich pedagogům, rodičům, vedoucím neziskových organizací, bude pokračovat i v dalších oblastech vzdělávání.

Jihomoravskenovinky.cz o celé záležitosti informovala Jitka Schovancová z městského úřadu Slavkov u Brna.

(vm, Jihomoravskenovinky.cz, foto: Jitka Schovancová)