Svátek má: Viola

Regiony

Velikost textu:

Znojmo příští rok provede sanaci části skalní stěny

Znojmo příští rok provede sanaci části skalní stěny

Město Znojmo chce nechat stabilizovat další část skalní stěny u řeky Dyje.

Znojmo
19. července 2018 - 11:00

Současný stav svahů pod ulicí Vinohrady je již kritický a jejich sanace je naplánovaná na příští rok.

Celkové náklady sanace jsou cca 4,2 milionu korun. S financováním by městu mohla pomoci dotace. Informovaly o tom webové stránky města Znojma.
 
O podání žádosti o dotaci rozhodli zastupitelé na svém červnovém jednání. „Zda město dotaci získá, bude jasné až za několik měsíců, v rozpočtu je nutné s těmito financemi počítat,“ řekl starosta města Znojma Jan Grois.

Zastupitelé tak schválili zařazení 4 200 000 korun do rozpočtu města na rok 2019 (na předfinancování projektu) a zařazena bude také částka 630 000 korun, což je částka, která tvoří vlastní podíl financování Znojma v případě získání dotace. Samotná dotace totiž pokryje maximálně 85 % uznatelných nákladů.


Výzvu na podání žádostí o dotaci v rámci Operačního programu Životní prostředí vypsalo Ministerstvo životního prostředí. Projekt sanace skalních stěn pod ulicí Vinohrady je již čtvrtou etapou. V současné době se budou rozjíždět práce na třetí etapě sanace skal v ulici Napajedla a v ulici Koželužská. Náklady jsou zde vyčísleny téměř na 3 000 000 korun, z nichž opět 85 % pokryje dotace. Dokončení je zde naplánované do 30. září 2018.

V minulých letech byla realizována sanace skalních stěn v údolí řeky Dyje ve Znojmě (skalní bloky pod ulicí Na Vyhlídce) a rozsáhlá sanace skalního masivu U Obří hlavy (2016). I zde většinu nákladů pokryla právě dotace z evropských fondů.

 (vm, Jihomoravskenovinky.cz, foto: arch.)