Svátek má: Ondřej

Regiony

Velikost textu:

Znojmo sníží poplatek za psy na dvě stě korun

Znojmo sníží poplatek za psy na dvě stě korun

Majitelé psích mazlíčků ve Znojmě od nového roku zaplatí poplatek ze psů ve výši dvě stě korun, a to bez ohledu na věk majitele. Stejnou částku zaplatí i za každého dalšího psa.

Ilustrační foto
16. září 2021 - 11:00

Zastupitelé města Znojma schválili změnu vyhlášky, která výši místního poplatku stanovuje. Současná vyhláška totiž stanovuje několik různých sazeb poplatku ze psa podle toho, zda je chován v bytě, v rodinném domě nebo v městských částech, sazba se navíc zvedá za každého dalšího psa.

Radní města proto zastupitelstvu doporučili sjednocení sazeb, a to od 1. ledna 2022. Sjednocení sazeb znamená také zrušení slevy na poplatku, kterou doposud měli držitelé psů pořízených z útulků. I ti nově zaplatí 200 korun.

„Všem ve Znojmě chceme jednak nastavit stejné podmínky a jednak chceme držitelé psů motivovat, aby neobcházeli svoji ohlašovací povinnost. Víme, že jsou mezi nimi tací, kteří své mazlíčky kvůli aktuální výši poplatku nenahlašují. Je to tedy i vstřícný krok směrem k nim a chtěl bych tímto poprosit všechny, aby své mazlíčky oficiálně přihlásili. Pomohou tím zejména sami sobě, protože budeme mít k dispozici reálná data a budou se nám tak lépe plánovat například další výběhy apod.,“ vysvětluje důvody starosta Znojma Jakub Malačka.


Sjednocení poplatku navrhl přímo starostovi Otto Bouda, člen Pro Znojmo a předseda komise rady města pro životní prostředí. Podle něj by měla být výše poplatku především férová pro všechny majitelé psů. „Současná výše poplatku neplnila regulační, statistickou a ani příjmovou funkci. Po analýze cenové politiky okolních obcí a dalších měst v ČR jsem doporučil 200 korun. Někomu se to sice může zdát málo, ale většinou v obcích, kde je stanovená rozumná částka za poplatek, registrují více zvířat a proto i vybírají celkově více peněz používaných na psí výběhy a hřiště a jejich údržbu,“ zdůvodnil svůj návrh Otto Bouda.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: portál města Znojmo)