Svátek má: Lenka

Regiony

Velikost textu:

Znojmo: U řeky Dyje probíhá sanace skal

Znojmo: U řeky Dyje probíhá sanace skal

I letos město Znojmo pokračuje sanací skal na levém břehu řeky Dyje. Na nápravu dvou skalních stěn vynaloží město přibližně 4 miliony korun, přičemž 85 % nákladů by měla pokrýt dotace z Operačního programu Životní prostředí.

Sanace skal právě probíhá
19. srpna 2019 - 11:00

Tentokrát se pracuje v ulici U Obří hlavy pod znojemským hradem a pod ulicí Vinohrady u cesty k Louckému klášteru.
 
„Jedná se již o šestou etapu sanace skal, pokud budeme počítat všechny sanace po roce 2000, a o poslední, kterou máme vyprojektovanou. Tyto skály bylo potřebné zajistit hlavně z hlediska bezpečnosti, protože představovaly potenciální riziko,“ říká starosta Jan Grois.


Už od poloviny července probíhají práce na stěně v ulici U Obří hlavy pod znojemským hradem.  Na obou místech, tedy tady i pod ulicí Vinohrady, je postup prací podobný – nejprve se odstraní náletové dřeviny a křoviny a současně s tím probíhá i očištění skalního svahu, dále budou odtěženy nestabilní bloky, zajištěny vytipované bloky (kotvením či ocelovou sítí) a nakonec bude odtěžena suť z akumulačního prostoru.


„Z důvodu čištění skalní stěny a odtěžení nestabilních bloků musíme kvůli bezpečnosti uzavřít část pěší stezky z ulice Koželužské do Karolininých sadů, nad Muzeem motorismu. Uzavírka bude probíhat od pondělí 19. srpna a potrvá maximálně 14 dní. Taky tu budeme dostavovat kamennou zídku,“ doplňuje místostarosta Jakub Malačka informace z posledního kontrolního dne na stavbě. Jakou jinou cestu mohou pěší z Karolininých sadů k Dyji zvolit, je naznačeno na obrázku.

Práce realizuje firma Vertico, s.r.o., která podala nejnižší nabídku. Sanace budou prováděny mimo jiné horolezeckou technikou. Termín ukončení prací je konec září 2019.

V minulých letech byly realizovány sanace v ulicích Napajedla, Koželužská a Dyjská a rozsáhlá sanace skalního masivu v ulici U Obří hlavy. Vloni se sanovaly další skalní stěny v ulicích Koželužská a Napajedla. Většinu nákladů pokryla právě dotace z evropských fondů.

O poslední sanaci skal se ale rozhodně nejedná. „S projektantem jsme na začátku roku provedli průzkum terénu za účelem vytipování dalších labilních nebo kritických úseků a dohodli jsme se na vypracování posudků a projektové dokumentace na sanace dalších skalních stěn. S pracemi bychom mohli kontinuálně pokračovat už příští rok. A opět budeme žádat o dotace z evropských fondů,“ uzavírá starosta Grois.

O celé záležitosti informovaly webové stránky města Znojmo.
(vm, Jihomoravskenovinky.cz, foto:Město Znojmo)