Svátek má: Vítězslav

Sport

Velikost textu:

Zlatá medailistka z LOH v Londýně 1948 Věra Růžičková slaví devadesátiny

Zlatá medailistka z LOH v Londýně 1948 Věra Růžičková slaví devadesátiny

Brněnská rodačka Věra Růžičková, členka zlatého družstva gymnastek z olympiády v Londýně v roce 1948 a také trenérka i rozhodčí, slaví v pátek 10. srpna 2018 kulaté devadesáté narozeniny.

Věra Růžičková
10. srpna 2018 - 21:37

Sportovní kariéru začala Věra Růžičková jako skokanka do vody v Klubu vodních sportů v Brně a umístila se na 2. místě na mistrovství republiky dorostenek i žen. Byla také členkou prvoligového basketbalového družstva žen v SK Židenice, ale nakonec se rozhodla pro sportovní gymnastiku v Sokole Brno I. V roce 1946 se probojovala do dvouleté olympijské přípravy a svými výkony se zařadila do reprezentačního družstva ČSR. Jako nejmladší závodnice v družstvu byla určena náhradnicí.


Růžičková původně odcestovala do Londýna jako náhradnice, v devatenácti letech byla nejmladší členkou týmu. O rok starší Eliška Misáková ale onemocněla obrnou, tak ji musela Růžičková v základní sestavě zastoupit.

Společně s ní tvořily vítězný tým Božena Srncová, Olga Šilhanová, Milena Müllerová, Zdeňka Honsová, Miloslava Misáková, Zdeňka Vermiřovská a Marie Kovářová. Eliška Misáková deset hodin po skončení soutěže zemřela.Růžičková byla všestrannou sportovkyní: kromě gymnastiky se věnovala také plavání, skokům do vody a basketbalu. Stála také u založení Českého klubu olympioniků, v jihomoravské organizaci byla jeho první předsedkyní. V roce 2016 byla oceněna státním vyznamenáním  Medailí Za zásluhy.(ps, ČOS, Wikipedie.cz, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)