Svátek má: Oleg

Zprávy

Velikost textu:

Afghánistán: Mírová dohoda? Mejdan ještě neskončil

Afghánistán: Mírová dohoda? Mejdan ještě neskončil

V tisku (i českém) se objevila informace, že více méně skončily rozhovory Tálibánu s USA. Dokonce hlavní americký vyjednávač Zalmay Khalilzad už v neděli na twitteru vyjádřil naději, že nyní probíhající muslimský svátek oběti se v Afghánistánu koná naposledy v době  války.

Zalmay Khalilzad, hlavní americký vyjednávač
13. srpna 2019 - 09:01

A v afghánském tisku jsem četl domněnku, že by mohla být dohoda vyhlášena po 14. červenci. Tedy až skončí sváteční masakr, kdy se obětují různá zvířata, nejčastěji podříznou ovce nebo kozy. Již 9. srpna bývalý člen Tálibánu pro TOLOnews řekl, že obě strany pravděpodobně podepíší dohodu o míru po svátku  Eid al-Hadhy na konci tohoto týdne.

Dohoda se nachází teď ve fázi slavnostních keců, upozorňuje publicista František Roček. Např. americký Khalilzad řekl: „Mnoho učenců věří, že hlubším smyslem (svátku) Eid al-Hadhy je obětování vlastního ega. Vůdci všech stran války v Afghánistánu si na to musí vzpomenout, když usilují o mír.“

Vnitroafghánské vládní rvačka

Není to bláznivé, když řeknu, že se afghánská vláda bojí dohody USA s Tálibánem. Už takhle je vláda na vedlejší koleji. Ještě k tomu kritici vlády říkají, že by mělo být vládou vyvinuto seriózní úsilí, aby bylo zajištěno přímé jednání mezi afghánskou vládou a Tálibánem.

Toto mňoukání zaznělo v pondělí, den poté, co prezident Ashraf Ghani v projevu k národu řekl, že „tvrdá rozhodnutí“ o národních otázkách by měla učinit silná vláda.

Minulý měsíc afghánská vláda oznámila, že seznam patnáctičlenného vyjednávacího týmu byl dokončen a že se jednání s Tálibánem uskuteční v blízké budoucnosti. Ale zatím se ani neví kde. Čili neví se téměř nic.

Kromě toho někteří kandidáti na prezidenta před zářijovými volbami obviňují dosluhujícího či spíše přesluhujícího prezidenta Ghaniho, že zneužívá svůj úřad v předvolebním boji. A ještě k tomu je kritizován, že na poslední chvíli do vlády dosazuje své věrné.

Proto prezidentský palác v pondělí odmítl tvrzení prvního viceprezidenta Abdula Rašída Dostuma, který obvinil prezidenta Ghaniho z porušení zákona, šikany a zneužívání vládních zdrojů.Dvojí předtančení

Předběžný začátek opatrně vstřícných skoromírových kroků se projevuje třeba vzájemným vydáváním vězňů. Afghánská vláda v pondělí oznámila propuštění nejméně 35 vězňů Talibanu z vazby Národního ředitelství bezpečnosti (NDS), dva dny poté, co kluci z Tálbánu prohlásili, že propustí 76 členů afghánských bezpečnostních sil.

Jedná se jenom o menší předtančení. Obě strany propustí ze zajetí pár lidiček, aspoň ušetří za jejich stravování.

Druhým předtančením bylo slavnostní prohlášení Tálibánu, že v době svátků od neděle do úterý si dají pauzu v zabíjení svých protivníků. Vůdce Tálibánu Mullah Hibatullah Akhundzada vyzval své partyzány, aby během svátků Eid poskytovali ochranu lidem před násilím. Jak dojemné. Prostě předtančení.

Dokonce projevil Akhundzada politicky korektní záchvat svatosti, když vzkázal svým koncesiovaným hrdlořezům: „Navštivte rodiny mučedníků, zdravotně postižených a vězňů, a pomáhejte jim, jak nejlépe umíte,“ napsal Akhundzada den poté, co bomba Tálibánu v Kábulu poslala do islámského nebe desítky Afghánců.


Budoucnost jako nášlapná mina

Lidé prezidenta Ghaniho nevědí, jak a co bude dál. Nepříjemné je, že Tálibán dnes již má větší politickou váhu. Vláda je z toho nervózní, a to dokonce tak, že afghánské ministerstvo zahraničních věcí v sobotním prohlášení 10. srpna protestovalo proti „formálnímu přijetí“ zástupcům Tálibánu v Uzbekistánu.

Prý to nepomáhá mírovým rozhovorům mezi afghánskou vládou a Tálibánem. Uzbecké ministerstvo zahraničních věcí totiž uspořádalo setkání se zástupci politické kanceláře hrdlořezy z Tálibánu v Dauhá pod vedením Mullaha Baradara Akhunda.

Baradar podpořil myšlenku uspořádat další kolo afghánského dialogu v Samarkandu. V pozadí samozřejmě nebylo jednání o míru, ale o kšeftech, protože Uzbekistán (až skončí válka) se může stát přítulnou tranzitní zemí, čili není špatné dopředu se dohodnout  s předpokládanou silnou mocenskou kartou – Tálibánem.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)