Svátek má: Jan

Zprávy

Velikost textu:

Americký web ocenil perspektivní ruský bombardér

Americký web ocenil perspektivní ruský bombardér

Americký novinář Mark Episkopos ve svém článku pro časopis The National Interest označil perspektivní ruské letadlo PAK DA za „zásadně nový bombardér“, za letadlo šesté generace.

Tak nějak by mohl vypadat nový bombardér PAK DA
12. srpna 2019 - 07:20

Episkopos je přesvědčen, že PAK DA bude postaven „na základě moderních řešení“. Současně novinář porovnal bombardér s nejnovějším stíhacím letounem Su-57 páté generace a navrhl, aby PAK DA byl označen jako letoun „šesté generace“.

Článek dále uvádí, že PAK DA bude mít zvýšenou ochranu před prozrazením, vylepšený systém pilotáže a vylepšené bojové schopnosti.

Plánuje se vybavení raketami s dosahem až 7 000 km. Tyto střely mají analyzovat situaci ve vzduchu a budou naváděny radarem.

Ruský stealth bombardér bude podzvukový stroj konstrukce létajícího křídla. Nízká rychlost bude kompenzována pokročilou stealth technologií, elektronickými schopnostmi a naváděnými střelami s umělou inteligencí. PAK DA bude schopen nést střely vzduch-země a vzduch-vzduch, stejně jako konvenční a inteligentní naváděné bomby.

PAK DA je vyvíjen konstrukční kanceláří Tupolev již od roku 2009, a jak je u ruských vojenských projektů poslední doby obvyklé, dochází k obrovskému zpoždění celého projektu.

Ruské státní orgány informují, že PAK-DA, jak je bombardér v současné době pojmenovaný, podstoupí počáteční testování v Žukovského centru. Podle  ex náměstka ministra obrany Jurije Borisova se první prototyp očekává v letech 2021–2022, první let je naplánován na 2025–2026 a sériová výroba  začne v letech 2028–2029.


PAK-DA by měl být náhradou za Tu-160 a Tu-22M3, ale je nepravděpodobné, že bude sériově vyráběn  v dostatečném množství, aby se stal páteří ruských strategických bombardovacích sil. Velitelství vzdušných sil  potvrdilo, že dojde v nejbližší době k modernizaci  Tu-160M2 a Tu- 22M3M.

(rp,prvnizpravy.cz, NI, foto:arch.)