Svátek má: Tamara

Zprávy

Velikost textu:

Biden zvažuje nasazení až 5000 amerických vojáků ve východní Evropě

Biden zvažuje nasazení až 5000 amerických vojáků ve východní Evropě

Americký prezident Joe Biden zvažuje nasazení až 5000 amerických vojáků a také lodí a letadel ve východní Evropě a pobaltských státech. Očekává se, že rozhodnutí padne tento týden.

Ilustrační foto
24. ledna 2022 - 09:01

Píše o tom New York Times s odvoláním na zdroje z americké administrativy.

O takovém scénáři se uvažuje kvůli rostoucím obavám z možné ruské invaze na Ukrajinu, uvedl list.

Podle článku v sobotu 22. ledna na schůzce ve venkovské rezidenci amerického prezidenta Camp David předložili vysocí představitelé Pentagonu Bidenovi několik možností, jak jednat. Zahrnují vyslání 1000 až 5000 vojáků do východoevropských zemí s možností „desetinásobného navýšení“ jejich počtu, pokud se situace zhorší.


Žádná ze zvažovaných variant přitom nepočítá s rozmístěním dalších amerických jednotek na území Ukrajiny.
Pokud by na to Biden přistoupil, byl by takový krok „bodem obratu“ pro administrativu amerického prezidenta, která až do této chvíle zastávala vůči Ukrajině nenápadný postoj ve strachu, že Rusko vyprovokuje. Protože ale rozhovory mezi ruskými a americkými představiteli selhaly, administrativa se rozhodla od této strategie upustit, píše The New York Times.

Joe  Biden vyloučil při rozhovoru s Vladimirem Putinem 8.prosince 2021 vstup amerických jednotek na Ukrajinu na ochranu před „ruskou invazí“.

Velká Británie se nechystá vyslat vojáky na Ukrajinu v případě ruské invaze, řekl vicepremiér Dominic Raab v rozhovoru pro Sky News.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
53%