Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Čína: To by musely USA snížit jaderný potenciál na naši úroveň!

Čína: To by musely USA snížit jaderný potenciál na naši úroveň!

Americký jaderný arzenál je mnohem větší než čínský a Washington má v úmyslu tuto mezeru ještě zvětšit, řekl Fu Cong, ředitel odboru kontroly zbraní čínského ministerstva zahraničí.

Čínská jaderná raketa DF-21D
9. července 2020 - 10:16

„Chci předložit jedno číslo. Americký jaderný arzenál činí asi 5 800 - 6 000 hlavic, což je 20krát větší, než jaderný arzenál Číny. To je podle údajů poskytnutých mezinárodními známými analytickými institucemi," uvedl na zvláštním briefingu.

Fu Cong zdůraznil, že si to USA dobře uvědomují.

„USA investují v příštích deseti letech 500 miliard dolarů (do jaderné výzbroje) a v příštích 30 letech 1,2 bilionu. Žádat Čínu, aby se účastnila takzvaných tripartitních rozhovorů, není nic jiného než výmluva, aby si rozvázaly ruce, aby získaly vojenskou dominanci," citovala diplomata RIA Novosti.


„Zeptali jsme se Spojených států: když žádáte Čínu, aby se připojila k trojstranným rozhovorům, co přesně tím myslíte? Existují dva způsoby, jak dosáhnout parity v této záležitosti: Čína zvýší svůj jaderný arzenál na úroveň Spojených států nebo jste připraveni ji snížit na naši úroveň. Dosud neodpověděly na tuto otázku ... Pokud USA řeknou, že jsou připraveny snížit svou úroveň na úroveň Číny, my se  rádi příští den připojíme k rozhovorům,“ řekl Fu Cong na briefingu.

Podle diplomata Čína chápe, že „k tomu nedojde“.

Současně poznamenal, že odmítnutí Číny neúčastnit se těchto jednání neznamená jeho stažení z mezinárodního procesu jaderného odzbrojení.

Smlouva o snižování strategických útočných zbraní (START-3), podepsaná v roce 2010, zůstává jedinou současnou dohodou mezi Ruskem a Spojenými státy o omezení vojenské moci. Její platnost skončí v únoru 2021 a dosud Washington neoznámí, zda má v úmyslu ji obnovit.

Americký vůdce Donald Trump opakovaně hovořil o přání vyvinout nový trilaterální dokument mezi Ruskem, Čínou a Spojenými státy. V Pekingu byl tento nápad zamítnut. Na druhé straně Moskva upřednostňuje prodloužení START III bez předběžných podmínek.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)