Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt tvrdí, že konflikt Íránu a USA prospívá Rusku!

Die Welt tvrdí, že konflikt Íránu a USA prospívá Rusku!

Současný konflikt mezi Íránem a Spojenými státy je pro Rusko příležitostí k posílení svého vlivu v Sýrii, píše Die Welt.

Lídři Íránu a Ruska
14. ledna 2020 - 11:04

Podle deníku není Teherán pro Moskvu jen partnerem na Blízkém východě, ale také konkurentem. Ve střednědobém horizontu má Kreml zájem o jeho oslabení, ale situace se může vymknout kontrole a zrušit úspěchy ruského prezidenta v této oblasti, domnívá se německá publikace.

Kreml oficiálně odsoudil zabití Američany íránského generála Kásima Sulejmáníhoho, píše Die Welt. Ve skutečnosti je však konflikt mezi Washingtonem a Teheránem šancí pro Moskvu uskutečnit své strategické cíle na Blízkém východě. Proto se Rusko omezilo na prohlášení, protože ve střednědobém horizontu je pro něj prospěšné oslabování Íránu - nejen v Sýrii, ale v celém regionu, vysvětluje autor: „Pokud se Írán dostane pod tlak, Moskva bude moci využít šanci k rozšíření svého vlivu v Damašku.“

Skutečnost, že Teherán a Moskva nejsou jen partnery, ale také konkurenty v Sýrii, se projevila poté, co protivníci Damašku přešli z útoku na obranu. Írán a Rusko sdílejí vliv v poválečné zemi. Zároveň až do současnosti má syrský vůdce Bašár Asad více než těšil Teherán, například pokud jde o přístup do přístavu v Latakii nebo fosilním zdrojům státu.


Kromě toho - a to je důležitější - mluvíme o diametrálně protichůdných geopolitických prioritách Rusů a Íránců v Sýrii, pokračuje publikace. Moskva trvá na vytvoření decentralizovaného státního modelu v zemi, ve které bude  situaci kontrolovat reformovaná syrská lidová armáda. Teherán sízí na integraci šíitských brigád do Asadových jednotek a na vytvoření vládního systému, který Íránu umožní „tahat za nitky ze zákulisí“ jako v Libyi.
 
Takový vývoj výrazně poškodí ruské zájmy v regionu, vysvětluje Die Welt. Moskva zatím sází na zachování současného stavu a rovnováhu mezi hlavními hráči: Íránem, Izraelem, Tureckem a Saúdskou Arábií. Kreml ale doufá, že atentát na Sulejmáního, který byl pro Asada nezpochybnitelnou autoritou, ukáže syrskému vůdci, že je čas zbavit se íránské závislosti, posoudit rizika, „diverzifikovat“ svou zahraniční politiku, učinit velkou sázku na Rusko a tím se přiblížit k jeho arabským sousedům. To by byl pro Moskvu ideální scénář, tvrdí autor.


Důsledky vraždy Sulejmáního však mohou být i pro Rusko negativní. Írán může zvýšit svou činnost v Sýrii a útoky na Izrael, aby prokázal, že nedovolí Američanům na sebe vyvíjet tlak. Moskva nemá zájem na tom, aby Teherán upevňoval svůj vliv v Damašku. Ještě horší však pro Moskvu je válka mezi USA a Íránem, bez ohledu na to, že tento scénář by se nyní mohl zdát nereálný.
 
Změna režimu v Teheránu a posílení přítomnosti USA na Blízkém východě mohou zrušit Putinovy úspěchy za posledních pět let a zpochybnit Asadovu moc, vysvětluje Die Welt. Je tedy možné, že v případě vojenského zhoršení situace mezi Washingtonem a Teheránem nebude Kreml dodržovat neutralitu a bude se „spoléhat na menší zlo“, tj. dodá Íránu obranné zbraně a rozvědné informace o pohybu amerických vojsk.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)