Svátek má: Martina

Zprávy

Velikost textu:

Die Zeit: Američané viní Putina za Charlottesville. Ale kdež!

Die Zeit: Američané viní Putina za Charlottesville. Ale kdež!

Nedávno se ve Spojených státech stalo obvyklým přijímat, že se na všech negativních událostech podílejí tak či onak Rusové, napsal německý list Die Zeit.

Ilustrační foto
20. srpna 2017 - 04:20

Dokonce i za vraždu ženy, kterou spáchali i nacisté v americkém městě Charlottesville se pokusili hodit vinu na ruské vměšování, uvedla autorka materiálu Alice Botaová. Podle jejího názoru to je extrémně vadný přístup, který zabraňuje řádnému vyřešení problémů.

Bezprostředně poté, co radikální pravičák srazil autem mladou ženu v Charlottesville, někteří Američané byli připravení vyjádřit teorii, že šlo o „ruskou operaci“, napsal Die Zeit. Samozřejmě, nikdo netvrdí, že za incidentem stál šéf Kremlu Vladimir Putin osobně, ale na internetu se tvrdilo, že do toho mohli být zapojeni novináři a političtí poradci z Ruska, konstatuje autorka.

„Není to ruská manželka aktivisty hnutí za bělošské nadřazenosti Richarda Spencera, která překládá z ruštiny do angličtiny texty ideologa Alexandra Dugina?“ popisuje publikace smyšlenkový směr těch, kteří se drží této verze. „Copak Spencer nenazval Rusko „jedinou bílou mocí na světě"? Copak pravicový web Daily Stormer nedávno nezískal ruskou doménu (bez ohledu na to, že o několik hodin později mu byl Rusy zablokován)? Copak Kreml neudržuje kontakty s pravicovými silami po celém světě? A copak tam nevědí, jak úspěšně destabilizovat Západ? A zejména -  rozdělovat společnost. Z toho vyplývá, že demonstrace v Charlottesville byly alespoň inspirovány Kremlem."

WT: Neonacistický web Daily Stormer nenašel v Rusku útočiště!
USA poučují celý svět, ale domácí problémy nejsou schopny řešit 

Od vlámání do poštovního serveru Národního výboru Demokratické strany uplynul rok, pokračoval autorka. Od té doby se americké a ruské vztahy prudce zhoršily a v Americe se přijímá, že do všech negativních událostí jsou nějakým způsobem Rusové zapojeni. Samozřejmě, že se Kreml snaží v tyto situacích ovlivňovat, pokud je to možné, uznává Botaová. Putin chytře naplňuje vakuum, které vzniká ze slabosti Západu - ale nic víc. Pán Bílého domu Trump nebyl jmenován ruským prezidentem. Možná se manipulací s volbami pokusil podkopat důvěryhodnost amerických institucí.
 
„Kreml různými způsoby podporuje pravicové strany v Evropě - ale ne proto, že sdílí jejich ideologii, ale proto, že ji  nemá. Cílem je využít slabost Západu," tvrdí deník. Výsledkem je, že v případě zhoršení konfliktu bude pro ruské úřady mnohem snazší ukázat Západ jako „hysterickou slabou společnost“.
 
V tomto případě manýry Trumpa jen podporují fámy. Propustí vyšetřovatele, negativně hovoří o nových odhaleních, a když je nachytán při lžích, vše popírá. Pokud skutečně spolupracuje s Rusy, tak nikdy to nepřizná, zdůrazňuje novinářka.

 
Nicméně, pokud žijete v Rusku a sledujete ruskou televizi, bude obraz velmi známý, pokračuje Die Zeit. Když se lidé v zemi zapojí do protestů, pak jsou, podle místních médií, podněcováni Evropany Američany nebo osobně americkým miliardářem George Sorosem. „Barevné revoluce" v Gruzii a na Ukrajině, opoziční demonstrace v Rusku - to vše je údajně práce CIA.

„Takže ti, co hážou  na Rusy, byť nepřímo, veškerou odpovědnost za události v Charlottesville, a ti, co  v každé alarmující situaci zprvu kladou za vinu na ostatní, se stávají nápadně podobnými tomu, od koho se chtějí distancovat,“ poukazuje Botaová. „Nacisté jsou nacisté, a Putin s tím nemá nic společného. Trump je Trump, a Putin s tím nemá nic společného."

(kou, prvnizpravy.cz, zeit.de, foto: arch.)