Svátek má: Dobroslav

Zprávy

Velikost textu:

DM: Britská rozvědka obviňuje Číňany z úniku koronaviru!

DM: Britská rozvědka obviňuje Číňany z úniku koronaviru!

Vvsoce postavení britští politici nevylučují, že pandemie koronaviru mohla být způsobena únikem z laboratoře v čínském Wu-chanu, píše Daily Mail.

Ilustrační foto
6. dubna 2020 - 11:06

Publikace uvádí, že jeden z členů výboru pro mimořádné události vyprávěl o zpravodajských údajích, které naznačují únik koronaviru z jedné z laboratoří ve Wu-chanu, kde se nachází virologický ústav a středisko pro kontrolu nemocí.

List to doprovází komentářem amerického odborníka na biologickou bezpečnost profesora Richarda Ebrighta, který je přesvědčen, že laboratoř studovaly viry a nedodržovala bezpečnostní opatření. Podle něj by úroveň ochrany neměla být nižší než „4“ a čínští odborníci údajně používali třídu „2“.

„Při práci s viry představují experimenty se zvířaty významné riziko infekce pro laboratorního pracovníka a pro veřejnost," řekl Ebright.

Nicméně samotné britské úřady se drží hlavní verze objevu viru - přenos SARS-COV-2 ze zvířat na lidi na trhu ve Wu-chanu. Pokud by tedy měla britská rozvědka uvedené údaje, jistě by se s nimi ráda podělila veřejně, a nikoliv poněkud pokoutně přes různé náznaky. Proto lze tato tvrzení, dokud nebudou předloženy důkazy, označit za spekulace. Nemluvě o tom, že značná část činnosti tajných služeb spočívá v šíření dezinformací.


Například 12. března čínské ministerstvo zahraničí nevyloučilo, že do země přinesla infekci americká armáda. Podle této verze na koronavirus umírali lidé ve Spojených státech už dříve, a to s odkazem na zprávu americké CDC v Kongresu.

Americký prezident Donald Trump obvinění popřel.

Také různé verze laboratorního původu koronaviru se objevily už dříve.

Jak ale připomněl ruský deník „Izvestija“, podle zjištění část amerických studií na posílení funkcí patogenů, včetně chřipkových virů MERS a SARS, pokračovala, a to i přes dočasné moratorium, které vláda USA uvalila na jejich financování. Účast na výzkumu přijala i wuchanská laboratoř, ale podle zpráv z roku 2015 již měla, na rozdíl od tvrzení Ebrighta, nejvyšší status ochrany.

Nicméně tato zprávy sice neurčily možný únik viru, ale na druhé straně posílily spekulace o možném umělém vytvoření nového typu koronaviru. Mimochodem právě již v roce 2015 informoval renomovaný časopis Nature Medicine o "riskantních experimentech" při vytváření hybridních verzích koronaviru.

(kou, prvnizpravy.cz, dailymail.co.uk, foto: arch.)