Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

DM: Britský fanoušek: Britové musí litovat, že nejeli do Ruska na MS!

DM: Britský fanoušek: Britové musí litovat, že nejeli do Ruska na MS!

Skupina britských fanoušků navštívila Mamajevovu mohylu ve Volgogradu a uctili památku 2 milionů padlých v památníku v síni vojenské slávy, napsal The Daily Mail.

Mamajevova mohyla ve Volgogradu (Stalingradu)
19. června 2018 - 04:20

Zástupkyně velvyslance Velké Británie Lindsay Scollová, který se zúčastnil ceremonie, připomněla, že mezi její zemí a ruským městem existuje „silná a pevná vazba". Takové momenty připomínají, že je to „víc než jen fotbal", řekli deníku fanoušci.

Ve Volgogradu uctili britští fotbaloví fanoušci památku sovětských vojáků, kteří zemřeli v bitvě u Stalingradu. Fanoušci navštívili Mamajevovu mohylu a položili květiny v památník v síni vojenské slávy, informoval Daily Mail. Slavnostní ceremonie se konala několik hodin před prvním zápasem na Světovém poháru mezi týmy Anglie a Tuniska.

V britské skupině byl předseda fotbalové asociace Anglie Greg Clark a zástupkyně velvyslance Velké Británie v Rusku Lindsay Scollová. Jak připomíná britská publikace, právě v ruském Volgogradu, který se dříve jmenoval Stalingrad, se konal jeden z nejkrvavějších bojů ve světové historii. Podle analytiků byla skutečnost, že sovětská vojska obhájila město, byl zlomem v druhé světové válce.

„Jak víte, existuje velmi pevné a silné spojení mezi Velkou Británií a tímto velkým městem," připomněla Lindsay Scollová. V Anglii má Volgograd dvojče - Coventry. Během druhé světové války poslaly ženy z tohoto britského města, které bylo také silně postiženo bombardováním Luftwaffe, zvláštní zprávu o podpoře „svým sestrám ve Stalingradu".

Scollová zdůraznila: „Vzhledem k obrovskému utrpení jímž prošel Volgograd, a klíčovou roli,  které město sehrálo ve vítězství, myslím, že název jednoho z hostitelských měst pro mistrovství světa 2018 je k němu ideální. Koneckonců, dnes Volgograd přijímá lidi z celého světa, včetně Velké Británie, lidi, kteří zde přišli v mírem a se společným cílem." Královna Matka Elizabetha z Windsoru je držitelem titulu „Čestný občan hrdiny města Volgograd".

Londýňan Billy Grant, který se také zúčastnil ceremoniálu, řekl, že je pro něj „velká čest“ reprezentovat své krajany a že oběť sovětských vojáků hodně znamená pro Rusy i pro Brity. „Mám rád fotbal, oni mají rádi fotbal, ale během takových akcí si uvědomíte, že je to něco víc než jen fotbal," cituje Daily Mail fanouška.


Nad Mamajevovou mohylou je obrovská socha „Matka vlast volá!", a v blízkosti pamětního komplexu se nachází nový stadion „Volgograd Arena". Na zápas mezi Anglií a Tuniskem přijížděly do města stovky britských fanoušků, ale Tunisanů bylo mnohem víc. Jeden z nich se dokonce zeptal fanoušků soupeře, zda se necítí osamělí. A Britové skutečně uznali, že spolufanoušků na šampionátu v Rusku je málo - cesta je celkem drahá, a vízem bylo obtížné se rozebrat, protože se nejdříve musely koupit vstupenky na zápasy šampionátu.


Ale místní obyvatelé, podle pozorování fanoušků, vítají hosty velmi srdečně. „Řeknu vám tohle: líbí se mi tady. Lidé zde jsou neuvěřitelní - přátelští, pohostinní, ochotní pomoci. Samozřejmě, jazyková bariéra je velmi citelná, ale stále se nám snaží pomoct," poznamenal Brit Sean Tensi. Jiný fanoušek je přesvědčen, že ti, kteří nejeli (a na zápas do Volgogradu přijelo jen 2,5 tisíc britských fanoušků), nyní budou litovat.

„Bylo nám řečeno, že jsme blázni, když sem jedeme, a dokonce i v případě, že se budeme vyhýbat nějakým problémům. Ale jsem tady, držím pivo a úsmívám se," dodal 46letý fanoušek Paul Eliot.

(kou, prvnizpravy.cz, dailymail.co.uk, foto: arch.)