Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

FAZ: Odchod USA pomůže Kurdům a Damašku se dohodnout!

FAZ: Odchod USA pomůže Kurdům a Damašku se dohodnout!

Odchod amerických vojsk ze Sýrie by mohlo být příležitostí k posílení územní celistvost země, napsal Frankfurter Allgemeine.

Ilustrační foto
8. ledna 2019 - 10:15

Pod tlakem vnější hrozby tváří v tvář turecké armádě mají Kurdové a Damašek zájem na smíření. A pokud se jim podaří dosáhnout dohody, mohl by to být začátek dlouho očekávaného politického procesu na určení poválečného řádu v zemi, uvedl autor článku Rainer Hermann.

Když šéf Bílého domu Donald Trump oznámil stažení amerických vojsk ze Sýrie, mnozí to vnímali jako zradu, napsal Frankfurter Allgemeine. Kurdové opět pomohli zahraniční moci, v tomto případě v boji proti „Islámskému státu" a za to jim poděkovali jednoduchým odhozením. Sami se s tureckou armádou nedokážou vypořádat, poukázal Rainer Hermann.

Současně však stáhnutí USA dává Damašku a Kurdům příležitost dosáhnout dohody, zdůraznil novinář. Minulé léto se setkali zástupci syrských orgánů a opozice, aby diskutovali o stavu kurdských regionů. Moskva vystupovalaa jako prostředník těchto jednáních. Ale dohody nebylo dosaženo. Damašek trval na tom, aby vytvořil silný centralizovaný stát a Kurdi, které USA stále podporují, změnu ústavy a rozsáhlou decentralizaci.
 
Nyní se ale situace změnila. Obě strany mají zájem na dosažení dohody a zabránění turecké invazi na severu země. Kurdové si dobře uvědomují, jak byl Afrin ztracen v boji s Ankarou. Damašek má zájem zachovat územní celistvost Sýrie.


Ale hodně bude záviset na Rusku. Začátkem roku 2018 se Moskva postavila na stranu Ankary a umožnila jí obsadit Afrin. Tehdy prezident Putin vystoupil vůči Turecku příznivě. Nyní se ocitl před  dilema. Pokud se šéf Kremlu přikloní k Ankaře, pak může Sýrie rozdělit. Pokud se postaví na stranu Damašku, pak to v Turecku bude chápáno jako ignorování zájmů jeho národní bezpečnosti.
 
Řada okolností naznačuje, že Kreml má v současnosti větší zájem na zachování územní celistvosti Sýrie, uvedl Hermann. Pro Rusko je také důležité, aby v zemi nevzniklo vakuum, které by IS umožnilo reorganizovat své síly.

 
Smíření Damašku a Kurdů vyjasní, jak bude vypadat politická budoucnost země. Mohlo by to být začátkem nové ústavy, která bude pro integraci příznivější. Pokud se shromáždí ústavní výbor, který bude zahrnovat jak představitele současné vlády a opozice, tak i technokraty, bude to dlouho očekávaným signálem, že v politickém procesu na určení poválečném pořádku v zemi se konečně něco pohnulo.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)