Svátek má: Hana

Zprávy

Velikost textu:

Francie porušila mezinárodní právo a poslala své občany na smrt

Francie porušila mezinárodní právo a poslala své občany na smrt

Zvláštní zpravodajka Rady OSN pro lidská práva Agnes Kalamarová obvinila Francii z porušování mezinárodního práva a lidských práv v souvislosti s předáním 13 francouzských občanů spojených s Islámským státem ze Sýrie do Iráku.

Agnes Kalamarová, zvláštní zpravodajka Rady OSN pro lidská práva
13. srpna 2019 - 07:20

Podle Kalamarové nemá země, která nemá trest smrti, právo přesunout své vězně na místa, kde jim hrozí takový trest, píše Le Figaro.

„Přesun francouzských džihádistů je nesmírně vážná věc. Dala jsem podnět k mnoha porušením mezinárodního práva,“ zdůraznila Kalamarová. Podle ní dokument předložený francouzské vládě „představuje doložená a analyzovaná fakta týkající se akcí Francie, což se může ukázat jako porušení lidských práv a mezinárodních dohod“.

Podle zvláštní zpravodajky OSN lze „aktivní nebo pasivní podporu“ francouzské vlády pro vydání francouzských občanů do Iráku jakýmkoli způsobem zapojeným do činností „Islámského státu“ považovat za porušení lidských práv - zejména práva na život a nestranný proces.

Jak vysvětlila Kalamarová, stát, který zrušil trest smrti, nemůže přesunout občany do zemí, kde je nadále praktikován. V dopise zaslaném francouzským orgánům požádala zástupkyně OSN o vysvětlení, zda Francie obdržela od Iráku diplomatická ujištění, že obžalovaní nebudou popraveni. Jak zvláštní zpravodajka zdůrazňuje, některé „oběti islámského státu“ mohou mít za to, že jim je odepřeno právo na spravedlnost.

„Je nutné skončit s takovými transfery. Tento proces neumožňuje spravedlivou politiku vůči obětem Iislámského státu. Spravedlnost nebyla obnovena, pravda se skrývá,“ uvedla mluvčí OSN a dodala, že na porušování mezinárodního práva se podílejí nejen Francie, ale i další aktéři, kteří se podílejí na přepravě džihádistů, ať už syrští Kurdové, Američané nebo Iráčané.Podle listu Le Figaro se v Paříži a Bagdádu odehrává řešení problému s francouzskými extremisty v atmosféře utajení. Současně, pokud rodinní příslušníci obžalovaných odsoudí iráckou spravedlnost za spěch, francouzská veřejnost je proti návratu těchto občanů do země.

Pokud rodinní příslušníci obžalovaných odsoudí iráckou spravedlnost za spěch, tak francouzská veřejnost názor nezmění a bude i nadále  proti návratu těchto občanů do země.

Alternativou k přesunu džihádistů do Iráku je podle Kalamarové vytvoření zvláštního mezinárodního tribunálu, navrženého jinými evropskými hráči. Jak článek připomíná, myšlenku vytvoření „mezinárodního soudního mechanismu“ nedávno předložil šéf francouzského ministerstva zahraničí Jean-Yves Le Drian.

Kalamarová dala francouzským orgánům 60 dnů na to, aby odpověděly na obvinění. Poté bude rozhodnuto o otázce možných sankcí.

(rp,prvnizpravy.cz,lefigaro,foto:arch.)