Svátek má: Bohuslava

Zprávy

Velikost textu:

Global Times: Jediná supervelmoc USA degeneruje!

Global Times: Jediná supervelmoc USA degeneruje!

Boj proti koronaviru by měl být „lidovou válkou, ve které všemu vládne věda,“ napsal čínský list The Global Times.

Ilustrační foto
18. května 2020 - 10:10

V USA však dominantní postavení zaujali politici, kteří ignorují názory odborníků, neučí se ze svých chyb a snaží se hodit veškerou odpovědnost na Čínu. Podle publikace nebude Amerika schopna vyhrát, dokud se nepřestane pokoušet pandemii politizovat.

Co se týče pandemie koronavirů ve Spojených státech, jsou dnes nejzřetelněji slyšet dva hlasy, píše The Global Times. Jeden, politický, obhajuje rychlé obnovení hospodářské činnosti. Další, představující vědeckou komunitu, trvá na tom, že příliš rychlé zrušení režimu sociální vzdálenosti může vyvolat nová ohniska choroby.

Navíc, jak publikace upozorňuje, američtí politici jsou také pro to, aby byla Čína hnána k odpovědnosti (za virus). A prakticky žádný z amerických vědců nesdílí tento názor.

Podle novin by měl být boj proti COVID-19 „lidovou válkou, ve které všemu vládne věda“. V Americe však v této konfrontaci zaujali dominaci politici, nikoli vědci. Prezident Donald Trump a mnoho vysokých amerických vládních úředníků opakovaně učinili prohlášení, která jsou v rozporu s vědeckými fakty, a naléhali na lidi, aby nevěřili odborníkům. Nechtějí přistupovat k problému racionálně a analyzovat své chyby - snazší je vrhnout vinu na Čínu ve snaze dosáhnout „politické rovnováhy“.

Co je pozoruhodné, že vlivná americká média také nepomáhají společnosti podívat se na sebe zvenčí, protože každé z nich se již obvykle staví na tu či jinou  politickou stranu, poukazuje list.

The Global Times zdůrazňuje: boj proti koronaviru je skutečně „lidovou válkou“, ale Američané začali být mobilizováni příliš pozdě a bez vědeckého přístupu. Nejzákladnější je, jak dlouho trvalo, než Američané konečně začali nosit masky? Vždyť jen nedávno bylo pro zaměstnance Bílého domu zavedeno toto pravidlo. Pokusy Washingtonu politizovat situaci se však po celou tu dobu nezastavily ani minutu. Úřady nadále vnucují lidem myšlenku, že by se měli vrátit zpět do práce, aby fungovali správně, neměli by se bát epidemie a a za vším stojí Čína.

Jak může taková Amerika porazit virus? Spojené státy nikdy netvořily sjednocenou frontu, jednotnou strategii a mezitím počet úmrtí na tuto nemoc přesáhl 82 tisíc lidí. A aniž by byl vytvořen jasný systém sledování infikovaných lidí, orgány této země ve spěchu pokračují v obnově hospodářské činnosti.

Podle čínských novin je vzhledem ke zvláštnostem amerického státního systému velmi obtížné koordinovat opatření k boji proti epidemii ve všech částech země. Rozsáhlé konsolidace úsilí rovněž nepomáhá neustálá politická konfrontace mezi oběma stranami.

„V opatřeních přijatých k boji proti epidemii Spojené státy nevyužily svého silného vědeckého potenciálu a rozvinutějšího systému zdravotní péče. Amerika vede chaotický boj, který je nákladný a přináší málo dobrého a jehož hlavními oběťmi jsou obyčejní lidé. Bohužel za těchto okolností se ve většině situací nyní USA uchylují ke snaze vyhnout se odpovědnosti a házet veškerou vinu na Čínu,“ zdůrazňuje Global Times.

Publikace dochází k závěru, že „jediná supervelmoc světa degeneruje“. Pokud mají nyní Spojené státy nejvíce infekcí a úmrtí, znamená to, že mají špatnou obranu proti viru, takže je čas posílit systémy prevence a kontroly šíření nemoci. Jediným způsobem, jak „znovu udělat Ameriku skvělou“, je začít stavět vědu nad politiku, dodal list.

(kou, prvnizpravy.cz, globaltimes.cn, foto: arch.)