Svátek má: Roman

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Pandemie vedla k novému rozdělení Američanů

Guardian: Pandemie vedla k novému rozdělení Američanů

Pandemie vedla k dalšímu rozkolu v americké společnosti a ke vzniku dvou Amerik, píše The Guardian.

Ilustrační foto
30. června 2020 - 11:04

V jedné chodí lidé do barů a pláží a také požadují návrat do normálního života, v jiném se lidé snaží zůstat mimo veřejná místa a obávají se viru, který se v zemi šíří.

V důsledku koronavirové pandemie, jak uvádí článek, se objevily dvě Ameriky: jedna, ve které ozbrojení demonstranti požadují návrat k normálu, a druhá, ve které se lidé snaží zůstat stranou kvůli strachu ze stále zuřícího viru.

A zatímco ve Spojených státech roste extrémně rychle počet těch, kdo odmítají nosit masky, ostatní s hrůzou sledují, co se děje z bezpečné vzdálenosti.

„Obdivujeme naše individuální svobody, ale individuální svobody nepřeváží společné dobro," uvedla v publikaci Američanka Carol Zernialová. „Ráda bych slyšela přesně tato slova od našich vůdců - že všichni usilují o společné dobro."

Místo toho úředníci přesunuli tuto společenskou odpovědnost na své voliče, uvádí článek. V některých částech USA se návštěvníkům znovu otevřely lázně, kina, pivní bary a tematické parky, a to i přesto, že v zemi COVID-19 již zemřelo více než 116 tisíc lidí.


„Lidé to berou jako osobní rozhodnutí a je založeno na naší osobní toleranci k riziku," řekl Irwin Redlener, ředitel Národního centra pro připravenost na katastrofy na Columbijské univerzitě. „Tím však není veřejné zdraví, protože v oblasti veřejného zdraví by se vaše riziko nemělo stát mým rizikem."

Ačkoli přesný kauzální vztah nemůže být dosud vědecky prokázán, skutečnost, že otevírání států se časově shodoval s nárůstem případů koronaviru, naznačuje korelaci mezi těmito událostmi, uvedla Eve Wittenbergová, hlavní výzkumná pracovnice Centra pro vědecké rozhodování ve zdravotnictví.

Podle údajů Washington Postu, po víkendu, před Dnem paměti, kdy se lidé vrhli na pláže a bary, došlo ve 21 amerických státech ke zvýšení denního nárůstu nových případů nákazy COVID-19. Kromě toho byl zaznamenán nárůst hospitalizací v různých částech země - v Texasu, Severní Karolíně a Oregonu.

„Někteří politici šlápli na brzdy. Jiní však pod tlakem těch, kteří požadují oživení zadýchané ekonomiky, v plném proudu obnovují práci podniků,“ dodává The Guardian.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)