Svátek má: Iveta|Slavoj

Zprávy

Velikost textu:

Ischinger: Pro Evropu je porážka pandemie věcí politického přežití!

Ischinger: Pro Evropu je porážka pandemie věcí politického přežití!

Politické přežití Evropské unie bude záviset na výsledku boje proti epidemii koronaviru, píše Wolfgang Icshinger, šéf mnichovské bezpečnostní konference, na stránkách Die Zeitu.

Wolfgang Ischinger
6. dubna 2020 - 10:10

Evropa se musí z krize dostat dostatečně silná, aby dokázala čelit vnitřním výzvám a přežít ve světě konkurenčních supervelmocí, jinak to bude její konec, konstatoval.

V souvislosti s pandemií koronaviru je hlavním úkolem evropských politiků zachránit životy, píše Wolfgang Ischinger, vedoucí mnichovské bezpečnostní konference, na stránkách Die Zeit. Ale záchranu také potřebuje EU, poznamenává: „Evropa musí překonat krizi dostatečně silná, aby dokázala čelit vnitřním výzvám a přežít ve světě konkurenčních supervelmocí.“

Mnoho Italů a Španělů má nyní dojem, že Brusel nechal své partnery „vlastnímu osudu“, pokračuje německý diplomat. Podle průzkumů veřejného mínění se více než 60% italských občanů domnívá, že Evropa vůbec nepomáhá. Jsou přesvědčeni, že členství v unii není přínosné. Nedávno získalo společenství pro odchod Itálie z EU na Facebooku 850 850 účastníků a brzy jich bude více než milion.

 
Čína a Rusko se naopak objevují ve formě „pomocníků v nesnázích“, píše Ischinger. Dodávají zdravotnické vybavení a odborníky do Itálie. Ve skutečnosti však evropští partneři ve srovnání s touto „pečlivě promyšlenou propagandistickou kampaní“, pomáhají Římu mnohem více. Nejenže dodávají potřebné zboží do země, ale také přijímají pacienty z Itálie a pomáhají také při návratu občanů EU ze zahraničí, zdůrazňuje autor.
 
Problém je v tom, že Brusel začal pomáhat příliš pozdě a také o tom málo mluvil. Navíc, vzhledem k rostoucímu počtu infikovaných, to rozhodně nestačilo, zdůrazňuje diplomat. Je nutné dělat více. Na druhé straně by Německo mělo vynaložit veškeré úsilí na organizaci společných akcí, poskytnout plnou podporu všem iniciativám Evropské komise v oblasti distribuce kritického zboží: masek, rukavic, umělé ventilace a testů na koronaviry (jak, když Německo má samo nedostatek, ale autor říká – pozn. red.).
 
Je také důležité prokázat solidaritu, pokračuje Ischinger. Evropská komise hraje při koordinaci akcí ústřední roli, ale samotné zdroje jsou v členských státech EU a měly by být připraveny poskytnout větší pomoc Itálii, Španělsku a Francii. Je rovněž nutné zaměřit společné úsilí na vytvoření vakcíny proti viru COVID-19 a zajištění finanční bezpečnosti. 


Evropská centrální banka i Evropská investiční banka již přijaly řadu rozhodnutí, která pomohou překonat krizi (zástupce Saxo Bank ovšem označil opatření Bruselu za „směšná a nedostatečná – pozn. red.). Vlády Rady Evropy a Evropské rady se však stále nemohou vzájemně dohodnout. Nebude snadné překonat neshody ohledně toho, jaké finanční nástroje použít. Je však třeba vést dialog a zároveň jednat s sebou navzájem s porozuměním a úctou, naléhá Ischinger
 
Je nutné prokázat skeptickým občanům výhody Evropské unie, zdůrazňuje diplomat. „Nyní musí EU udělat, co je nezbytné, nebo to bude její konec,“ cituje Ischinger portugalského premiéra Antonia Costu. „Není žádných pochyb: pro Evropu je porážka pandemie otázkou přežití. Během nejmasivnější krize od druhé světové války musí lidi přesvědčit a vést je. To bude úspěšné pouze tehdy, pokud členské státy EU prokáží skutečnou solidaritu a prokáží, že Evropa pro miliony lidí definuje hranici mezi radostí a zármutkem,“ uzavírá šéf mnichovské bezpečnostní konference.

(kou, prvnizpravy.cz, zeit.de, foto: arch.)