Svátek má: Karolína

Zprávy

Velikost textu:

Jak si Donald Trump myslí, že vyhraje zápas s Vladimirem Putinem

Jak si Donald Trump myslí, že vyhraje zápas s Vladimirem Putinem

Donald Trump doufá, že dosáhne vítězství s hlavou ruského státu, když bude hrát kartu "hodný a zlý“ Ale není vůbec jisté, zda bude tato strategie úspěšná, říká v rozhovoru pro Atlantico Cyrille Bret, francouzský politolog.

Donald Trump a Vladimir Putin
20. května 2019 - 06:20

Atlantico: Mike Pompeo se setkal s Vladimirem Putinem v Soči v úterý a dohodnul se na možné schůzce s Trumpem v červnu. Konkrétně, jak lze hodnotit diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi od nastoupení Donalda Trumpa do úřadu?

„Během prezidentských voleb v listopadu 2016, jsem byl bombardován otázkami o rychlém sblížení mezi oběma prezidenty. Vzhledem k Trumpovu obdivu vůči ruskému prezidentovi si mnozí mysleli, že by se obě prezidentské administrativy mohly spojit v boji proti islamistickému terorismu, vyřešit krizi v Sýrii a tak dále. Jak jsem tehdy řekl, tato prohlášení byla primárně určena pro vnitřní potřebu,  pro kandidáta Donalda Trumpa, obdiv k Vladimíru Putinovi, byl způsob, jak vyniknout nad jeho soupeřkou, Hillary Clintonovou, otevřeně nepřátelskou vůči Rusku, Trump zdůraznil předstíraný pragmatismus ve věcech zahraniční politiky,“ odpovídá Cyrille Bret.

„Od té doby se vyhlídka na sblížení mezi oběma zeměmi rozplynula kvůli několika strukturálním faktorům. Za prvé, podezření na ruské zásahy v prezidentských volbách v roce 2016 v USA zcela a trvale podkopalo možnost sblížení mezi Trumpem a Putinem. V letech 2017 a 2018, jak se připravovala Muellerova zpráva, všichni hledali v prohlášení amerického prezidenta jakýkoliv náznak spokojenosti s Ruskem. Zadruhé, důvody nesouladu mezi oběma zeměmi jsou strukturální: V Sýrii Rusko podporuje Asadův režim, jehož oponenti jsou již dlouho vyzbrojováni a podporováni Spojenými státy. Obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy je v rozporu s ekonomickým a strategickým sblížením Vladimira Putina s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Rusko nasadilo vojenské poradce ve Venezuele a tím se dostalo na „zadní dvorek USA“,“ pokračuje francouzský politolog.


Atlantico: Dnes jsou rusko-americké vztahy pod tlakem, jak ukazují výroky blízkých poradců Donalda Trumpa. A někteří novináři popsali Trumpův plán hry na "hodný a zlý“.

„Podle těchto novinářů, Trumpova administrativa fouká teplý a studený vítr ve vztazích s Ruskem. Chlad: Nikki Halleyová, John Bolton a Mike Pompeo otevřeně a výslovně kritizují ruského prezidenta. Vytvářejí rovnováhu moci tím, že směřují k Rusku jako k riziku a dokonce i jako nepříteli Spojených států. Trumpovo prezidentství je ale vstřícné: Prezident Trump jednoznačně upustil od kritiky Ruska ze zasahování do volebních procesů na Západě; pravidelně opakuje obdivná prohlášení na  adresu  ruského prezidenta; snaží se zachránit Rusko v oblastech, kde nejsou v sázce americké zájmy, a vyhýbá se tak urážce budoucnosti: ve skutečnosti v Radě bezpečnosti OSN, na různých mezinárodních fórech a zejména na Blízkém východě a v Arktidě, jsou Spojené státy a Rusko nuceny vzájemně jednat,“ dodal politolog.

(rp,prvnizpravy.cz,atlantico,foto:arch.)