Svátek má: Lenka

Zprávy

Velikost textu:

Japonský Nikkei v obavách: Čína má více satelitů než americký GPS!

Japonský Nikkei v obavách: Čína má více satelitů než americký GPS!

Čínský navigační systém Beidou z hlediska počtu satelitů na oběžné dráze předběhl dosud vedoucí americký GPS a nemá v úmyslu přestat růst.

Čínský navigační systém Beidou
23. srpna 2019 - 10:10

Jak uvádí Nikkei Asian Review, mohlo by to změnit technologický trh a podle obav některých odborníků ve Spojených státech se stát hrozbou pro národní bezpečnost v zemích, kde bude využit.

Čínský satelitní navigační systém Beidou překonal svého amerického rivala, píše Nikkei Asian Review. Podle japonské publikace mohou mít tyto změny vážné důsledky jak pro IT průmysl, tak i pro národní bezpečnost ostatních zemí.

Se svým GPS mají Spojené státy dlouhodobě vedoucí postavení v oblasti satelitní navigace. Čína však začala v tomto směru pracovat relativně nedávno a první navigační satelit vypustila až v roce 2000.

Dnes, jak připomíná Nikkei Asian Review, celá řada služeb a programů je založena na těchto systémech, od her na chytrých telefonech po nouzová varování, jakož i pro lodní navigaci a dálkovém ovládání složitých zemědělských jednotek. Podle odhadů Evropské agentury pro GNSS (globální satelitní navigační systémy) se do roku 2020 trh se zařízeními a službami pracujícími s geografickým umístěním zvýší na 180 miliard eur.

Podle analýzy Nikkei čínský systém Beidou rychle roste. Jen v roce 2018 vypustil Peking pro tento projekt asi 18 satelitů. Jen do konce června operovalo v systému Beidou 35 satelitů, zatímco GPS mělo 31, evropské služby 22 a Rusko 24.


Podle statistik byly v červnu ve 130 zemích z 195 (registrovaných OSN) byly čínské satelity častěji vidět než GPS. Současně, jak upozorňuje Nikkei, Peking používá k propagaci Beidou svůj rozsáhlý projekt „Jeden pás - jeden cesta“, protože jeho satelity byly nejčastěji pozorovány těsně nad státy účastnícími se tohoto programu. Pákistánská armáda používá čínské satelity a v dubnu Tunisko testovalo robotické traktory řízené Beidou. Čínskou navigaci celkově používá více než 30 zemí na Středním východě, v Africe a dalších regionech. Satelity Beidou stále více létají nad Japonskem, Spojenými státy a Evropou.

Američtí analytici tvrdí, že v letech 1994 až 2020 musel Peking vynaložit za svůj navigační systém asi 10,6 miliardy dolarů. Do roku 2020 by měla Čína vypustit asi 10 dalších satelitů - čím více jich bude, tím přesněji bude určeno geografické umístění. Profesor na tokijské univerzitě pro výzkum a technologie Nobuaki Kubo věří, že za několik let bude Beidou „nejméně tak přesný jako satelitní systémy rozvinutých ekonomik“.

Již s rozšířením čínské technologie a automobilech, ve kterých je Beidou standardně, zahraniční výrobci stále více vybavují své výrobky vývojem z Pekingu.

Rostoucí popularita Beidou po celém světě, podle Niekkei, vyvolává obavy mezi americkou elitou, která se zabývá otázkami národní bezpečnosti USA. Na rozdíl od GPS, který umí vysílat pouze signály, je čínský systém také schopen je i přijímat. Například, když používáte navigaci Beidou v autě, lze informace o poloze automobilu teoreticky přenášet zpět na satelit. Potom lze lokalizovat  smartphone na 1 metr, zatímco ostatní a na 3 až 6 metrů.

Kromě toho se Američané domnívají, že čínský systém může zasahovat do jiných, a to vše lze použít během kybernetických útoků, dodává japonská publikace.

(kou, prvnizpravy.cz, asia.nikkei.com, foto: arch.)