Svátek má: Petr

Zprávy

Velikost textu:

Naftogaz: Rusko oznamuje konec tranzitu plynu přes Ukrajinu!

Naftogaz: Rusko oznamuje konec tranzitu plynu přes Ukrajinu!

Ruský „Gazprom“ začal oficiálně informovat země, že přeprava plynu přes území Ukrajiny bude zastavena 1. ledna 2020.

Ilustrační foto
21. března 2019 - 04:20

Sdělil to šéf ukrajinské společnosti „Naftogaz“ Andrej Kobolev v rozhovoru pro „RBC-Ukrajina“, uvedl zpravodajský portál lenta.ru.

Podle něj od počátku příštího roku převede „Naftogaz“ kontrolu nad ukrajinskou přepravní soustavou plynu na nezávislého provozovatele, který bude muset podepsat smlouvu s „Gazpromem“ na tranzit plynu.

„Aby bylo možné podepsat smlouvu, máme poměrně jednoduchou vyjednávací pozici: buď Gazprom smlouvu podepíše, a pak otázka zabezpečení systému přepravy plynu automaticky zmizí z našeho zájmu, nebo, omlouvám se, ale budete to muset kompenzovat,“ uvedl.


Desetiletá smlouva mezi „Naftogazem“ a „Gazpromem“ o tranzitu plynu končí v roce 2019. Kobolev dříve řekl, že po roce 2019 bude ukrajinský systém přepravy plynu zcela nevyužit.

Předtím ruský ministr energetiky Alexander Novak řekl, že tranzit plynu přes území Ukrajiny je pro Moskvu nerentabilní. Podle něj kvůli zastaralé přepravní soustavy plynu, stojí ukrajinský směr 2-2,5 krát více než jiné trasy - například „Jamal-Europe“ nebo „Nord Stream-1“.

(kou, prvnizpravy.cz, lenta.ru, foto: arch.)