Svátek má: Jáchym

Zprávy

Velikost textu:

Nation: Washington si zaslouží sankce mnohem víc než Moskva a Teherán!

Nation: Washington si zaslouží sankce mnohem víc než Moskva a Teherán!

Činnost Ameriky, která se po rozpadu SSSR stala světovým „světovým policajtem“, uvrhla celý svět do chaosu, a rovněž vedla k úpadku země, napsal pro The Nation Tom Engelhardt.

Ilustrační foto
21. srpna 2017 - 04:20

Podle autora, americké vládnoucí kruhy, které přinášejí demokracii na bajonetech a destabilizovaly celé regiony, ani na vteřinu nenapadlo, si trest zaslouží nejen Rusko, Írán a Severní Korea, ale mnohem více jejich země - Spojené státy.

Od zhroucení Sovětského svazu téměř každý americký politik mluví o tom, jak jsou USA nenahraditelnou a vyjímečnou zemí. Přicházeje ke „konci dějin“ (narážka na knihu Fukuyamy, v níž tvrdí, že vlastně dějiny skončily protože zvítězila liberální demokracie a tržní ekonomika – pozn. red.) Amerika zůstala jedinou supervelmocí, „světovým policistou a architektem budoucího světa“. „Kdo by mohl pochybovat, že nastoupilo nesrovnatelné americké století, a celý svět byl náš?“ píše Tom Engelhardt.

A pak přišlo 11. září 2001 - den, kdy islámisté napadali „největší moc všech dob". Avšak teroristické útoky, které zabily tisíce lidí, jen ponoukly triumfátory ve Washingtonu. Vysocí úředníci Bushovy administrativy uviděli v útoku jen další Pearl Harbor, který najednou dodal Americe vstupenku na „supervelmocenský autodrom“.

Spojené státy se rozhodly očistit svět od „terorismu“, využít, s tvrzením Bushe „největší sílu  na osvobození člověka v historii“ - americkou armádu. Nikdo jí nemohl odolat, a ona „osvobodila“ nejen Afghánistán, ale i Irák, který neměl nic společného s „Al-Káida“, ani islamisty, ale byl ovládán mužem, kterého ve Washingtonu nenáviděli.

Oliver Stone: USA ukazovaly svaly 70 let – děsivé pro lidi celého světa!

V reakci na zničení Pentagonu a dvou věží malá skupina vysoce postavených činitelů ve Washingtonu, která dlouho čekala na tuto příležitost, měla přinést světu svoji verzi demokracie na ostří bajonetu, tím spíše, že žádná země nebo blok zemí nemohl dělat nic, aby Spojené státy zastavil: Sovětský svaz se stal stránkou v učebnici dějepisu, a Čína, i když se těší silnému hospodářství, ve srovnání se Spojenými státy nedisponovala významnou vojenskou silou.

Vzhledem k tomu, že následné akce a zarážející neschopnost armády USA prosadit vůli Washingtonu, trvalo značnou dobu, aby takové myšlení začalo slábnout. Ale ještě předtím se americká politická třída uchýlili k mantře americké „výjimečnosti“, se snažila ukázat, že země není v úpadku. „Samozřejmě, že neustálé řeči o výlučnosti země samy mohou ukázat, že to ve skutečnosti není pravda, protože pokud jste opravdu nenahraditelní a vyjímeční, tak není nutné o tom pořád hovořit,“ poznamenal Engelhardt.

Brzy však jeden americký podnikatel, možná získal pocit, že jsou Spojené státy opravdu v úpadku a přijal Reaganův slogan „Udělejme Ameriku opět velikou“, připomíná autor.

Podle autora k pochopení úrovně amerického úpadku je třeba věnovat pozornost tomu, že pouhých šest měsíců po svém zvolení Donald Trump vyhrožuje jadernou válku, a hledá způsob, jak uplatnit své právo omilostnit nejen své přátele a kolegy, ale také sám sebe.„Je mi to líto, ale i kdyby se sám omilostnil, kdo odpustí nám všem?" ptá se autor.

„Nemám snad pravdu, když říkám, že žijeme ve světě chaosu, na jehož vzniku sehrála jediná supervelmoc významnou roli? Tak mi připadá divné, že nikdo z těch, kteří mají právo přijímat jakékoliv rozhodnutí, necítí žádnou zodpovědnost za politováníhodnou situaci ve světě,“ uvedl Engelhardt. Přičemž, jak autor upozornil, silní světa si ani na okamžik nezamyslí, než hodí vinu za situaci na někoho jiného.


Když přijde na světových neduhy, je to obvykle na vině „Vlad – krveprolívač na Ukrajině, nebo Vlad – hacker“. Podle Washingtonu lze na ruského prezidenta svalit velkou část viny za to, co se děje ve světě: od hektického chování NATO až po situaci v Sýrii. V ostatních případech vstupuje na scénu buď „velmocenskými svaly hrající“ Čína, nebo nějakým způsobem zapojený do nepořádku na Středním východě Írán, nebo dokonce Filipíny.

„Nechci říkat, že tyto země nejsou odpovědné za rozdělení světa, ale řipomeňte mi: Copak se  „ Islámský stát“ nenarodil v americkém vojenském vězení v Iráku? ...Copak Washington zapomněl na sliby udělené Michailu Gorbačevovi? Copak to nebyla administrativa Bushe, která dala Severní Korea na stejnou úroveň jako Irák, a kterou tak chtěla napadnout, i s Íránem.. i navzdory tomu, že Severní Korea neměla nic společného s těmito zeměmi,“ klade autor otázky.

George Bush označil tyto tři země za „osu zla“ a spojil je s terorismem, otevřeně tlačil na ‚změnu režimu‘. Kromě toho Bushova administrativa porušila dohodu se Severní Koreou, podle které Pchjongjang zmrazil svůj jaderný program, když v jaderné doktríně v roce 2002 označil tuto zemi „jako potenciální cíl pro preventivní jaderný úder“, což nemohlo nepobídnout Severní Koreu k vývoji jaderných zbraní .

„Takže chci položit další otázku: jestliže, podle vašeho názoru, každá země nese díl viny, proč jsou  odsuzováni je „zločinci“? A co my? A co jediná světová supervelmoc, šlechetnosti jejího vedení a její nejlepší vojenskou síly v historii vesmíru? Nejsme zodpovědní za situaci v mnoha oblastech -  od Severní Koreje, na Středním východě, na Ukrajině až po Venezuelu?" pokládá Engelhardt řečnickou otázku.


Kromě toho si mnozí budou pamatovat, jak administrativa Bushe falešně obvinila Irák z vývoje zbraní hromadného ničení, ve skutečnosti v této zemi nebyly, přičemž se možná ani nehledaly. Zbraní hromadného ničení byla americká armáda, která nejen rozdělila Irák, ale také hrála klíčovou roli při vytváření IS, podtrhuje autor.

„V takém širším kontextu je Kongres ochoten uvalit sankce na Rusko, Írán a Severní Koreu, ale kdo zavede sankce proti nám? USA nejsou za nic zodpovědné? Opravdu o tom nikdo nic neví?" dodává Engelhardt.

(kou, prvnizpravy.cz, thenation.com, foto: arch.)