Svátek má: Jana

Zprávy

Velikost textu:

NI: „Nejhorší noční můra“ se stává pro NATO realitou!

NI: „Nejhorší noční můra“ se stává pro NATO realitou!

Ruské protitankové řízené střely (High Explosive Anti-Tank - ATGM) se stávají realitou „nejhorší noční můry pro NATO", napsal The National Interest.

Ilustrační foto
16. července 2018 - 10:10

„Zdá se, že Rusko předběhlo ostatní svět vysoce výbušnými a termobarickými hlavicemi pro protitankové řízené střely, protože prakticky každý náboj v inventáři ruské armády má jinou variantu těchto hlavic,“ poukázal článek.

Například náboje ATGM „Metis" jsou vybaveny podobnými hlavicemi, stejně jako rakety „Ataka", které jsou „poměrně nebezpečným potenciálem", konstatova autor materiálu.

Schopnost ATGM zasáhnout relativně malé cíle na vzdálenosti větší než pět kilometrů výrazně rozšiřuje rozsah schopností ozbrojených sil, zdůraznil článek.

Jedním z nejčastějších metod používání ATGM je palba z vrtulníku, uvedl deník. Například Rusko používá raketu 9M120F (druh ATGM), která je vybavena kombinovanou hlavicí - výbušnou a objemově-detonující – při akcích úderných vrtulníků Ka-50 ke zničení bojovníků v Sýrii.

Autor této publikace zejména vyzdvihl rakety ATGK „Kornet", jako jedny z „nejsilnějších a nejpřesnějších" projektilů. Podle něj termobarické rakety, spolu se schopností sledovat nepřítele, dělají z „Kornetu“ mocný nástroj pro takzvané přístupové systémy (A2/AD), omezující nepřátelské síly nebezpečím jak pro jejich umístění tak pohyb.


Odborník také upozornil na vysokou mobilitu raket ATGM „Kornet" a „Metis".

„Mohou být přepravovány v malých skupinách dvou nebo tří lidí, takže v případě potřeby mohou v případě útoku vykonávat funkci přesných zbraní," upozornil materiál.

Autor článku rovněž poznamenal, že tyto systémy jsou rychle uvedeny do bojové připravenosti ve srovnání s dělostřeleckými systémy s laserovým naváděním. Současně takové komplexy nevyžadují drahé laserové zařízení, doplnil časopis.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: youtube)