Svátek má: Alena

Zprávy

Velikost textu:

NI varoval před americkou „noční můrou“ aliance Ruska a Číny!

NI varoval před americkou „noční můrou“ aliance Ruska a Číny!

Posílení spolupráce mezi Čínou a Ruskem představuje největší hrozbu pro Spojené státy a rusko-čínská „dohoda" se stane skutečnou „americkou noční můrou", napsal National Interest, citující odborníky z Centra národních zájmů.

Vladimir Putin a Si Ťin-pching
13. ledna 2019 - 09:01

Odborníci říkají, že Washington dělá hrubou chybu, když podceňuje stále užší spolupráci mezi Moskvou a Pekingem. Rovněž poznamenali, že Spojené státy ztratily kdysi výhodnou pozici druhé poloviny studené války, kdy vztahy mezi nimi a SSSR a Čínou s každou zvlášť byly výrazně lepší než mezi Moskvou a Pekingem.

Analytici nicméně zdůrazňují, že navzdory poměrně dobrým vztahům mezi Ruskem a Čínou v současné době nelze mluvit o oficiální alianci mezi oběma zeměmi. Odborníci se domnívají, že se Peking se stále obává, že spojenectví s Moskvou by mohlo výrazně oslabit ekonomickou spolupráci s Washingtonem. Na druhou stranu je Čína nesmírně pozitivní, pokud jde o prohloubení hospodářské spolupráce s Ruskem jako celku, ale nepřijme opatření na ochranu Moskvy před západním tlakem – například, že zcela přejde na finanční transakce v národních měnách.


Publikace připomíná slova velvyslance Číny ve Spojených státech, Cui Tiankaya, který říkal, že na fotografii, kde si třesou rukami usměvající Vladimir Putin a Si Ťin-pching není dostatečně se usmívající tvář Donalda Trumpa. Diplomat poznamenal, že je pro Čínu výhodnější pracovat s Ruskem a jinými zeměmi, aby se urychlilo vytvoření multipolárního světa, než aby se neustále s Moskvou nacházelo v bipolárním konfliktu s Washingtonem.

Materiál upozornil, že američtí analytici poměrně dlouho skepticky zvažovali možnost hluboké spolupráce mezi Ruskem a Čínou. Spojené státy však nevědomky učinily kroky, které jen Moskvu a Peking přiblížily. A jak reagovat na takové sblížení je nyní "nejtěžším problémem" Washingtonu, uvedla publikace.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)